39

З кожним роком, в умовах зростаючого дефіциту енергоресурсів та постійного підвищення їх ціни, питання енергозбереження та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів набувають все більш вагомого значення.

Для досягнення економії енергії важливо використовувати сучасне ефективне електрогенеруюче обладнання, системи обліку та керування тощо. Однак не слід забувати і про те, що кожен з нас, за умови наявності мінімуму старань та незначних коштів, може самостійно суттєво заощадити електричній енергії.

Ось лише декілька дуже простих, але разом з тим надзвичайно ефективних способів зменшити витрати електроенергії:

 – використовуйте нові освітлювальні прилади (компактні люмінесцентні лампи), це дає змогу заощаджувати від 60% до 80% електроенергії. Сучасна енергозберігаюча лампа працює 10 тис. годин, в той час як лампа розжарювання – в середньому 1,5 тис. годин. Компактна люмінесцентна лампа напругою 11 Вт заміняє лампу розжарювання в 60 Вт. Яскравість освітлення не погіршиться, але Ви будете споживати в 4-5 разів менше електроенергії;

– багато людей щоденно користуються електричними чайниками, не задумуючись про те, що до верху заповнений водою чайник потужністю 1,5 кВт за 10 хвилин, збільшує електроспоживання на 0,25кВт*год. Постарайтеся наливати в чайник необхідну кількість води – цим Ви зекономите електроенергію і час для нагріву води. Також важливо своєчасно чистити електрочайник від накипу. Накип утворюється в результаті багаторазового нагрівання і кип’ятіння води і має малу теплопровідність, тому вода в чайнику з накипом нагрівається повільніше.

– при користуванні електроплитками, необхідно вибирати посуд, дно якого відповідає розмірам конфорки, так як при використанні посуду більшого діаметру втрачається 5-10 % електроенергії. Посуд з викривленим дном може привести до 40-60 % перевитрат електроенергії. При приготуванні їжі бажано закривати посуд кришкою, так як швидке випаровування води збільшує час готування їжі на 20-30 %. Після закипання їжі бажано перейти на низькотемпературний режим готування.

– холодильник потрібно ставити в найбільш прохолодне місце на кухні, бажано біля зовнішньої стіни, але ні в якому разі біля плитки. Якщо Ви поставите холодильник в кімнаті, де температура досягає 30 градусів, то використання електроенергії подвоїться. Холодильник старого зразка щомісяця споживає 90-150 кВт*год електроенергії. Нова, енергозберігаюча модель холодильника (із символом «А»), яка має такий самий об’єм камери, щомісяця потребує не більше 30 кВт*год.

– коли пральна машина не повністю завантажена білизною – втрачається 10-15 % електроенергії. При неправильно вибраній програмі прання – втрачається до 30 % електроенергії.

– не залишайте електроприлади в режимі очікування – вимикайте їх з розетки. По-перше, це безпечніше, про що треба завжди пам’ятати. По – друге, вимкнення приладів з мережі, наприклад, телевізор, відеомагнітофон, музичний центр – дозволить зменшити використання електроенергії в середньому до 300 кВт/год на рік.

– зарядний пристрій, увімкнений в розетку нагрівається, навіть якщо там не має телефону, тому що він все одно споживає електроенергію. 95 % електроенергії використовується даремно, коли зарядний пристрій постійно ввімкнутий в розетку.

Отже, до 40% енергії в побуті можна зекономити простими і безкоштовними заходами і кожна окрема людина може зробити скромний внесок до загальної справи енергозбереження.