Як досягти економії енергоресурсів? (натисніть на відповідному зображенні та ознайомтесь з практичними порадами)

                                                   

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело: teplimista.com.ua

 

Дерева та енергозбереження

Сучасні технології дозволяють суттєво зменшити використання енергоресурсів, і, як наслідок, скоротити витрати на оплату комунальних послуг. Різноманіття заходів заощадження енергії вражає, тому у даній статті ми розкажемо Вам про ще один цікавий спосіб енергозбереження за допомогою дерев.

Сьогодні ландшафтний дизайн пропонує не тільки декорування присадибних ділянок, але й розміщення дерев таким чином, щоб вони попереджали надмірне переохолодження взимку, і перегрівання приміщень влітку.

Так, хвойні вічнозелені дерева допоможуть знизити швидкість холодного вітру уполовину, а природне сонячне освітлення буде надходити у необхідному  обсязі. Зазвичай їх висаджують на північно-західній стороні з дистанцією до 20 метрів від будинку, з урахуванням розташування підземних комунікацій. «Жива стіна» сприятиме заощадженню витрат на енергоресурси, адже скорочує вплив холодних вітрів на зовнішні стіни будівлі.

Листяні дерева, висаджені зі східної та західної сторони, обмежать перегрівання будинку шляхом утворення затінку. У даний спосіб надмірне використання кондиціонеру не знадобиться, окрім цього ,його потрібно розміщувати у місці з обмеженим потраплянням сонячних променів (до 35% економії). Узимку листяні дерева пропускатимуть достатньо сонячного світла та тепла у будинок, що заощадить 10% використання енергоресурсів.

Дерева допомагають знижувати температуру не тільки у помешканнях, але й на вулиці. Затінене асфальтне та бетонне покриття не перегрівається на сонці. Додатково, дерева виділяють вологу, яка так необхідна у спекотну пору року для охолодження повітря.

Насадження поглинають шкідливі речовини й пил, які при близькому розміщенні потраплятимуть всередину будинку. Проте гілки та коріння дерев можуть зруйнувати фундамент, пошкодити вікна й фасад житла, отже, варто відповідально поставитися до вибору місця розміщення дерева та узгодити дане питання з відповідними органами. 

Переконайтеся, що Ваші наміри реалізувати висадку дерев є не тільки дизайном, а й енергозбереженням.

 

 

Практичні поради щодо теплозбереження

Зовсім небагато часу залишилось до початку опалювального сезону, а тому доцільно пригадати актуальні поради збереження тепла в оселі.

Основними джерелами втрати тепла вважають конструктив самої будівлі (стіни 15%, дах 18%, підлога 16%), а також 17% втрачається через вікна й двері. Заходи з недопущення тепловтрат покликані не тільки зменшити видатки на оплату комунальних послуг, а й заощадити витрати енергоресурсів та зменшити вплив шкідливих речовин на навколишнє середовище.

Ми зосередимо Вашу увагу на основному джерелі тепла у приміщенні – батареї. Впродовж підготовки до опалювального сезону доцільно привести її до ладу. Так, власникам чавунних батарей рекомендовано зняти шари фарби, відшліфувати та пофарбувати у коричневий колір, який сприятиме підвищенню теплообміну.

Дієвим заходом є також прибирання фурнітури від батарей і заміна штор в осінньо-зимовий сезон з метою вільного теплообміну. Інколи низький рівень тепловіддачі спричинений наявністю повітря у радіаторі, тому необхідно за допомогою клапану для розповітрювання опалювальної системи випустити зайве повітря. Окремим заходом можливе влаштування тепловідбивного екрану.

Ефективним рішенням є встановлення теплорегуляторів на батареї. Зниження кімнатної температури лише на 1°С забезпечуватиме економію близько 6% вартості за комунальні послуги й суттєво не відобразиться на комфортному перебуванні в приміщенні. Вірно налагоджена робота системи вентиляції попередить виток 10% тепла назовні, а також  здійснить функцію, так званого, природного регулятора температури у приміщенні, і попередить формування грибка.

Підвищення теплоефективності дозволяє уникнути даремних витрат енергоресурсів, і, як наслідок, зекономити на сплаті за комунальні послуги. Пам’ятаймо, що збереження тепла у будинках – це просто та ефективно, окрім того є особистим внеском кожного у покращення стану навколишнього середовища та збереження природних ресурсів.

 

 

Локальне утеплення фасаду приміщень є популярним методом зменшення тепловтрат за останні декілька років. Мешканці вважають таку теплоізоляцію надійною та ефективною, а тому все більше й більше будівель вкриваються різнокольоровими «плямами» утеплювачу.

Теплоізоляція фасаду будинку дозволяє підтримувати стабільну кімнатну температуру протягом року, рівень вологості та обмін повітрям, результатом чого є забезпечення  енергоефективності, економія видатків і енергоресурсів. Окрім цього, покращується зовнішній вигляд будівлі.

Але вищезазначений ефект досягається за умови повного утеплення будівлі. У випадку локального утеплення бажаний результат є тимчасовим. З часом він може завдати шкоди будівлі та спричинити ряд негативних наслідків для мешканців та їх сусідів. Поява грибка, та «ефекту термосу» є одними з них, адже змінюється температурний міст – ділянка захисної конструкції будівліз більш низьким термічним опором, яка утворюється внаслідок порушення будівельних норм і правил. Суттєвим недоліком теплових мостів є те, що втрачається значна частина тепла з будинку.

Переважна частина мешканців хибно вважає, що для зовнішнього утеплення фасаду не потрібні дозволи. Дійсно, законодавством прямо не заборонено здійснювати такі заходи. Проте стаття 382 Цивільного Кодексу України встановлює, що несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, та інші об’єкти є сумісною власністю мешканців, які можуть заперечувати проти реалізації локального утеплення. На додаток, будівля, фасад якої змінюється, може належати до архітектурної пам’ятки, а тому наявність дозволу від профільних органів – обов’язкова, через те, що історичні пам’ятки охороняються законами «Про охорону культурної спадщини», «Про авторське право і суміжні права», тощо.

Чітке законодавче регулювання  локального утеплення фасадів досі не встановлено. Рекомендовано бути обачними, якщо ви все ж таки вирішили зробити домівку теплозберігаючою. Обирайте тільки найкращих, перевірених спеціалістів, купуйте якісні матеріали, а також переконайтесь, що власним бажанням ви не порушили права інших мешканців будинку.

 

  

Грибок, причини виникнення та шляхи усунення

Незабаром стартує опалювальний сезон, під час якого багато мешканців можуть зіткнутися з появою грибка, який спричиняє не тільки псування естетики інтер’єру, але й руйнує будівлю та негативно впливає на здоров’я людей зі зниженим імунітетом та особливо – дітей. Холодна пора року, недоліки та особливості будівлі можуть спровокувати появу спор грибка, тому важливо завчасно подбати про недопущення цього.

Факторами, які першочергово впливають на формування грибка є: вологість, недостатня вентиляція приміщення, порушення вимог стандартів протягом будівництва та здійснення ремонтних робіт. Велика кількість рослин у кімнаті може також спричинити появу грибка, адже він міститься у ґрунті, але у маленькій кількості, окрім цього, підвищується рівень вологи за рахунок частого поливу квіток. Існує багато хімічних засобів для усунення спор грибка, але ефективним методом залишається попередження його виникнення.

Неякісна й неефективна теплоізоляція приміщення та проблеми вентиляційної системи підвищують рівень вологості, що провокує появу грибка. Результатом герметизації приміщення є «ефект термосу», що спричиняє утворення конденсату, і це перша ознака надлишку вологи у приміщенні. Відтак, рекомендовано налагодити систему вентиляції, часто провітрювати кімнату, у особливо складних випадках – встановити спеціальний пристрій для осушення.

Протягом боротьби з виявленим грибком важливо провітрювати будівлю, слідкувати за рівнем вологості та утворенням конденсату. Надлишок вологи можна усунути за допомогою встановлення примусової вентиляції, якщо недостатньо наявної. Пам’ятайте, що поверхнева обробка стін допомагає на короткий період часу, а для повного знищення спор слід замінити шпалери, «заражену» штукатурку та обов’язково змити спори спеціальним розчином, ретельно висушити, після чого додатково обробити анти пліснявим ґрунтом.

Своєчасно та комплексно проведені заходи боротьби з грибком допоможуть Вам позбутися або попередити появу такої неприємної проблеми!

 

 

Навіщо проводити енергетичну сертифікацію будинків

Нещодавно прийнятий Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» вводить в українські реалії поняття «енергетична сертифікація будівель».

При бажанні українці можуть отримати сертифікати енергоефективності свого будинку. Це вплине на його ціну – чим менше він споживає енергії, тим дешевше в ньому жити і дорожче можна продати.

Такий сертифікат  в обов’язковому порядку будуть отримувати практично всі об’єкти бюджетної сфери (що будуються, реконструюються і капітально ремонтуються), будівлі опалювальною площею понад 250 кв.м, а також об’єкти, на термомодернізацію яких гроші дає держава.

Але більш важливо, що за ініціативою власників можна проводити добровільну сертифікацію багатоквартирних житлових будинків.

Навіщо це потрібно?

Сертифікація визначає реальне енергоспоживання, враховуючи буквально все: кліматичні умови, функціональне призначення, архітектурно-планувальні та конструктивні рішення, стан огороджувальних конструкцій, обладнання та інженерних систем, інше.

Отримані по обстежуваному об’єкті результати зіставляються з нормативами. За підсумками енергетичної сертифікації будівлі на 10 років присвоюється клас енергоефективності – від А до G. Найвищий – А. Як правило, такі будинки споживають менше половини енергії, яка вважається нормативом для даного виду будівлі. Мінімально допустимий рівень – клас С, який відповідає нормативним показникам.

А ось власникам будинків класів D, E, F і G слід замислитись: їх енергоспоживання вище нормативного.

Визначити енергоспоживання будівлі можна двома шляхами:  розрахунковим або по фактичному енергоспоживанню (за даними приладів обліку).

Розрахунковий метод використовується для новобудов, реконструйованих та капітально відремонтованих будівель на підставі проектної документації.
Для існуючих будівель більше підходить аналіз даних за лічильниками. Хоча, і для них можна розрахувати енергоспоживання: якщо існує первинна проектна документація та проведено аналіз стану огороджувальних конструкцій і внутрішньобудинкових інженерних систем.

При цьому, обидва способи – неідеальні. Наприклад, при визначенні фактичного енергоспоживання тільки за приладами обліку, можна отримати занижені показники. Якщо будівля постійно недоотримувала теплову енергію (банальний «недотоп»), то його енергоспоживання відповідно до даних приладів обліку буде заниженим. Сертифікат енергоефективності, виданий на підставі таких даних, буде з помилками.

Як розраховують клас енергоефективності?

Цей процес здійснюють професійні енергоаудитори, які порівнюють дані про енергоспоживання з нормативами теплових витрат житлових і цивільних будівель (відповідно до ДБН В.2.6-31.2006 «Теплова ізоляція будівель»).

Візьмемо для прикладу 9-поверховий житловий будинок, розташований в I кліматичній зоні. Згідно з нормативами він повинен споживати 55 кВт/год. тепла на 1 кв.м опалювальної площі.

Якщо він приблизно стільки і споживає, то його клас енергоефективності – С. Якщо споживає вдвічі менше – то це вже клас А. Якщо споживання перевищує нормативи, то клас енергоефективності гірше.

Важливо: сьогодні українські нормативи встановлені на рівні європейських 30-40 кВт/год на 1 кв.м. А ось фактичне енергоспоживання більшості існуючих житлових будинків набагато вище, на рівні 150-250 кВт/год на 1 кв.м.

За підсумками процедури будинок отримує енергетичний сертифікат терміном дії 10 років. Крім фіксації поточного стану будинку, сертифікат містить рекомендації щодо підвищення енергоефективності будівлі з техніко-економічними обґрунтуваннями необхідних заходів. Енергетичні сертифікати будуть доступними для власників будинку, вивішуватимуться на видних місцях, таких як фасади сертифікованих будівель.

Крім того, Держенергоефективності має створити базу всіх виданих сертифікатів, щоб систематизувати дані про енергетичну ефективність будівель в Україні та вести моніторинг цієї сфери. База даних буде у відкритому доступі, щоб будь-який мешканець міг з нею ознайомитися.

Така практика давно використовується в більшості зарубіжних країн, адже інформація значно впливає на визначення реальної вартості нерухомості. Чим вище клас енергоефективності будівлі, тим вище його вартість, так як експлуатаційні витрати на утримання будуть менше. Тому відкрита база енергоефективності дуже важлива для будь-яких операцій з нерухомістю (продаж, оренда і т.ін.).

Закон про енергосертифікацію будівель офіційно почне діяти з середини 2018 року. До цього моменту потрібно підготувати нормативно-правову базу, вирішити цілий ряд організаційних питань. Почати слід з удосконалення нормативної бази з енергоефективності будівель, перегляду низки ДБН, відкоригувати нормативи мінімальних теплових витрат житлових і цивільних будівель, визначити форму сертифіката енергетичної ефективності будівлі.

Проводити сертифікацію будівель будуть незалежні енергоаудитори. Закон вимагає від них відповідної освіти і досвіду. Енергоаудитор повинен підтвердити свою кваліфікацію атестатом. Отримати його можна буде в спеціальних атестаційних комісіях, на базі профільних вищих навчальних закладів або в спеціалізованих організаціях в сфері енергетичної ефективності. Законом визначено порядок роботи атестаційних комісій, а також порядок проходження атестації енергоаудиторів. Термін дії кваліфікаційного атестата – 5 років.

Держенергоефектівності буде вести та оновлювати базу даних атестованих енергоаудиторів. Таким чином, на сайті агентства можна буде знайти фахівця в будь-якому регіоні країни.

Наразі в Україні потрібно сертифікувати практично весь існуючий житловий фонд і громадські будівлі. А від якості енергоаудиту залежить рішення найсерйознішою проблеми України – забезпечення енергетичної незалежності та енергетичної безпеки країни.

 Джерело:https://energo.delo.ua/energo-government-policy/sertifikacija-energeticheskoj-energoeffektivnosti-zdanij-333897/ © delo.ua

 

Як перевірити чи якісне вікно ви придбали?

Часто, купуючи нове пластикове вікно, ми довіряємо якості та порядності певного виробника або постачальника. Але що робити коли, щодо якості є сумніви або вікно ставилось раніше і ви хочете дізнатися чи являється воно енергозберігаючим. Основними складовими метало пластикового вікна є ПВХ-профіль, склопакет та фурнітура.

Якщо подивитися на переріз рами чи створки пластикового профілю вікна, можна побачити що в середині існують перемички, котрі ділять його на камери. Кількість цих камер і визначає “камерність” профілю. Але в готовому виробі, навряд чи хто буде розпилювати профіль, щоб дізнатися скільки в ньому камер. Є набагато простіший спосіб визначення кількості камер профілю. Кількість камер впливає на монтажну ширину профілю. В усіх виробників він приблизно однаковий та має відповідну ширину, так для 3-х камерного вона рівна 58 мм, 4-х камерного рівна 65 мм, 5-ти камерного 70 мм, і для 6-ти камерного – 88 мм. Отже знаючі ширину склопакету не важко вирахувати і ширину профілю та дізнатись скільки камер воно має.
На сьогоднішній день, можна купити вікна з трьох-, чотирьох-, п’яти- та шести – камерних профілів. Оскільки камери – це додаткова теплоізоляція, можна з впевненістю сказати, що чим більше камер тим гірша теплопровідність профілю, тобто краща теплоізоляція.

Енергозберігаючі склопакети не є новинкою, але при цьому у багатьох покупців виникає ряд питань. Адже люди так влаштовані, що не вірять у те, до чого не можуть доторкнутись. Якраз це напилення ви не відчуєте на дотик, не «поколупаєте» і не побачите. Також багато хто з нас зіштовхнувся з тим, що нас намагаються обдурити на кожному кроці, тому часто сумніви в його наявності повністю обґрунтовані.

Звичайно найефективнішим способом перевірки є професійне обладнання та прилади, які допомагають визначити формулу склопакета (кількість стекол, їх товщину і, звичайно, наявність напилення). Але такі прилади дорогі (навіть не всі віконні компанії мають його) і купувати його, заради того щоб переконатися що вас не ошукали, не вигідно. Ми розглянемо більш доступні методи. Чи присутнє енергозберігаюче напилення на склі, можна легко визначити за допомогою звичайної запальнички. Для перевірки необхідно піднести полум’я запальнички до склопакета (підпалювати скло не потрібно). Виберіть кут зору так , щоб було видно в однокамерному склопакеті чотири відображення вогника ( в двокамерному буде шість відображень ) . При наявності енергозберігаючого скла в одному склі буде полум’я більш яскраве і насичено – оранжевого кольору . Саме на цьому склі знаходиться низькоемісійне покриття. Ще один спосіб перевірки, подивитися на склопакет під кутом, Ви зможете побачити легкий дзеркальний ефект на поверхні скла (як на лобовому склі автомобіля). Правда, цей метод більш прийнятний до селективного напилення, і людині, яка мало знайома з цією сферою, буде важко розгледіти i-напилення, так як воно практично непомітне.
При встановленні нових вікон вся інформація про виріб(кількість камер профілю, найменування системи, формула склопакета) має міститися на наклейках що повинні бути присутні на виробі. А також виріб має підтверджуватись сертифікатом відповідності та протоколом випробувань.

 

Як підібрати нове якісне вікно?

Зараз на сучасному ринку так багато різних видів вікон, виробників та постачальників, що будь-хто може розгубитися в нескінченному пошуку найбільш прийнятного варіанту.

Які ж вікна вибрати? Дерев’яні,  алюмінієві чи металопластикові? Кожен варіант має свої переваги: дерев’яні – натуральні, створюють атмосферу затишку і тепла; металопластикові –  довговічні, не потребують особливого догляду; алюмінієві – мають підвищену міцність і надійність. При виборі вікна важливо все: у якій кліматичній зоні Ви знаходитесь; куди будуть орієнтовані вікна – на жваву вулицю або тихий внутрішній дворик; для якого приміщення призначено вікно – кухня, дитяча або балкон у спальні; на якому поверсі розташовано Ваше житло.

На сьогоднішній день найбільший попит на металопластикові вікна, завдяки їх практичності та довговічності. Від якості профілю багато в чому залежить термін служби виробу в цілому, його ізолюючі властивості і зовнішній вигляд. Але основною складовою вікна є склопакет, оскільки найбільші втрати тепла відбуваються через скло. Втрати тепла через скло залежать від теплопровідності склопакета.

Якісні пластикові вікна відмінно утримують тепло, і ця здатність визначається такими характеристиками:

–   Товщиною пластикового профілю;

–   Кількістю повітряних камер у віконному профілі ;

–   Кількістю стекол в склопакеті, товщиною і типом стекол, відстанню між ними;

–   Щільністю прилягання вікон до рам ;

–   Площею заскленого простору.

В Україні для оцінки теплозахисних властивостей конструкції скління прийнято значення опору теплопередачі Ro, величина, зворотна коефіцієнту теплопровідності К: прийнятому в Європі.

Конструкції скління при будівництві нового житлового будинку або його реконструкції повинні мати мінімально допустимі значення опору теплопередачі:

для 1 температурної зони України – 0,75 кв м. К/Вт

для 2 кліматичної зони – 0,6 кв м. К/Вт

Вхідні двері в багатоповерхові житлові будинки та громадські будівлі:

для 1 температурної зони України – 0,44 кв м. К/Вт

для 2 кліматичної зони – 0,39 кв м. К/Вт.

В безлічі інтернет ресурсів можна знайти інформацію, що для того, щоб відповідати вимогам для I-ої зони, необхідно використовувати 5-ти камерний ПВХ-профіль, двокамерний енергозберігаючий склопакет із теплою дистанційною рамкою; для ІІ-ої зони – достатньо 3-х камерний ПВХ-профіль із однокамерним енергозберігаючим склопакетом. Нові житлові приміщення не можуть бути здані в експлуатацію, якщо віконні конструкції не відповідають вимогам теплозбереження.

Основну частину площі вікна займає склопакет, тому досягти необхідних значень по опору теплопередачі можна тільки збільшивши його енергозберігаючі характеристики.

Розглянемо кілька значень опору теплопередачі склопакетів згідно ДБН 2.6-31: 2006 (зі зміною № 1 від 1.07.2013 р):

4 * 16 * 4 – 0,32 м.кв * К / Вт

4 * 10 * 4 * 10 * 4 – 0,47 м.кв * К / Вт

4 * 16 * 4i – 0,59 м.кв * К / Вт

4 * 10 * 4 * 10 * 4i – 0,64 м.кв * К / Вт

Перші два варіанти склопакетів можна використовувати в віконних конструкціях для установки в дачні будиночки, на балкони і лоджії, в неопалювані приміщення. Фактично ж вікна з такими склопакетами в Україні встановлюються в 25-35% замовлень на скління житлових будівель і споруд. І покупець, заплативши чималу суму, продовжує «опалювати» вулицю, так як через вікна відбувається значна втрата тепла.

Третій і четвертий склопакети можуть бути застосовані в склінні для другої кліматичної зони і це стало можливим завдяки використанню i-скла. Але для першої кліматичної зони цього все одно не достатньо. На вирішення цієї проблеми може вплинути тільки застосування інертних газів або другого i-скла. Склопакет при цьому обов’язково повинен бути двокамерним!

4 * 12Ar * 4 * 12Ar * 4i – 0,75 м.кв * К / Вт

4 * 16Ar * 4 * 16Ar * 4i – 0,80 м.кв * К / Вт

4i * 10 * 4 * 10 * 4i – 0,93 м.кв * К / Вт

У першому і другому випадках як наповнення повітряних прошарків між склом використовується аргон, одне з трьох стекол з i-напиленням.

Увага! Ширина склопакета в цих випадках повинна бути не менше 36 мм.

У третьому варіанті використовується інертний газ криптон, одне з трьох стекол з i-напиленням. За своїм енергозберігаючим показниками криптон перевершує аргон.

У четвертому варіанті ми бачимо склопакет шириною 32 мм без використання інертного газу, але з двома i-стеклами.

Вимоги до енергозбереження застосовуються до віконної конструкції в цілому, тому в розрахунок для отримання необхідного опору теплопередачі треба брати ще і профіль ПВХ, і площа конструкції – всі ці фактори безпосередньо впливають на загальний розрахунковий коефіцієнт опору теплопередачі вікна.

Без використання стекол з напиленням практично неможливо зробити світлопрозору конструкцію енергозберігаючою.Неважливо якому виробу Ви віддасте перевагу, головне щоб вікно  було якісне і мало належні теплоізоляційні характеристики та відповідало будівельним нормам. Якість виробу Ви завжди можете перевірити запитавши сертифікат відповідності та протокол сертифікаційних випробувань.

 

З метою проведення роз’яснювальної роботи у частині економічних, технічних та правових засад участі населення, ОСББ, ЖБК у програмі отримання державної підтримки на впровадження енергоефективних заходів Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України створено Call-центр.

Call-центр працює з 9:00 до 17:30 (крім вихідних та святкових днів), тел.: 044 292 32 57, e-mail: energoefect@sace.gov.ua.