15
 У кожного народу є свій особливий календар звичаїв, створений століттями й освячений віками. Свята у ньому якнайтісніше пов’язані з порами року. Зима багата на події, які ми чекаємо з нетерпінням і радістю: Різдво, Новий рік, Водохреще складають цілий комплекс – Святки.

З метою розкриття їх різноманітного змісту, формування в учнів навчальних закладів міста знань про етнічну культуру українців, розвитку художньої творчості, збереження й поповнення культурних традицій, духовного та естетичного виховання молоді міста 17 січня відбувся II міський дитячий етнофестиваль.

До проведення етнофестивалю були залучені загальноосвітні навчальні заклади міста: гімназія, СШ№2, СШ№3, ЗОШ№5, ЗОШ№7, СШ№9, ЗОШ№10, ЗОШ№11, СШ№12, ЗОШ№ 13,14, ПЗОШ. Усі школи заздалегідь провели серйозну підготовчу роботу з вивчення особливостей народних свят зимового циклу. Заступники з виховної роботи та залучені вчителі шкіл проявили творчий підхід та відповідальність до поставлених завдань. Координаторами етнофестивалю були працівники методичного кабінету відділу освіти. У підготовці заходу, окрім загальноосвітніх навчальних закладів, взяли активну участь працівники та вихованці дитячої школи мистецтв, які розробили яскравий, цікавий та пізнавальний сценарій традиційного свята. Ведуча та діти-актори, вихованці школи мистецтв, з легкістю та гумором презентували виступи усіх шкіл-учасниць.

         Конотопська гімназія оригінально та жартівливо показала Меланку та звичай водити Козу – містичне дійство, що прийшло до нас ще з дохристиянських часів і продовжує жити в обрядах сучасних колядників і щедрувальників. Роль Меланки виконав переодягнений у дівчину хлопець з яскраво підведеними бровами і нарум’яненими щоками.

ЗОШ №10 реалістично інсценізували одну з форм зимових вечірніх розваг – Андріївські вечорниці, що відбувались у хаті бездітної вдови. На вечорницях дівчата вишивали, пряли, розповідали казки та бувальщини, а хлопці залицялися. Особливо вдало були показані різноманітні ворожіння.

Гарний святковий настрій, відродження та збереження традиції вертепного мистецтва забезпечили глядачам учні ЗОШ №14, які показали Різдвяний вертеп. Їх виступ був змістовним та насиченим різноманітними дійовими особами: Звіздар, Пастушки, Янгол, Царі, Ірод, Смерть, Козак.

Учні Підлипненської школи спробували відтворити Різдвяну ніч на Лемківщині, підібравши колоритну музику та використовуючи у мовленні дійових осіб лемківський говір.

Особливою музикальністю відзначився номер ЗОШ №11. Учні глибоко розкрили тему єврейського свята вогню Хануки – восьмиденного свята світла, радості, веселощів. На честь цього чуда щороку в єврейських домівках запалюють ханукальні світильники. Свічки запалюють протягом 8 днів, щодня додаючи по одній.

Різдво́ Христо́ве як велике християнське свято у віршованій театральній постановці маленьких учасників, учнів 5-7 класів СШ №2, стало щирим та зворушливим дійством. Особливо вдалою була колядка у виконанні дівчаток.

Різдвяний Святвечір в українських сім’ях традиційно відзначали у тихому сімейному колі: готували дванадцять страв, кликали Мороза вечеряти, з усіма мирилися. Усі традиційні моменти Святвечору учні ЗОШ №7 майстерно поєднали зі справжнім феєричним дійством – Різдвяним вертепом.

Артистично та гумористично ЗОШ №5 передала своє бачення Різдва по-козацьки.

         Різдвяно-новорічні урочистості завершувались святом Богоявления, відомим у народі як Водохреще. Вечір напередодні називали голодною кутею. Учні СШ №3 та ЗОШ №13, об’єднавшись, максимально точно, змістовно та правдиво передали глядачам атмосферу цього свята зі щедрівками, колядками та святковими гаданнями.

Як цигани зустрічали Новий рік? Колоритно та яскраво, з піснями і танцями, шумно й весело, так, як виступили учні СШ №12.

Загадкову Різдвяну ніч глядачі спостерігали у виконанні учнів СШ №9. Яскравою мозаїкою на сцені поєдналися різноманітні дійові особи класичного вертепу, дитячий хор, господар та господиня.

Організатори, учасники, гості фестивалю відзначили високий організаторський та естетичний рівень і виховний потенціал заходу.

Хотілося, щоб усі ці чудові традиції, відтворені у сценічних номерах учнів шкіл міста, повернулися в наше життя, збагачуючи його своєю високою народною естетикою, духовністю, мудрістю.

Щира подяка учасникам та організаторам фестивалю за небайдужість, креативність, за яскраве свято, подароване дітям наприкінці різдвяно-новорічних свят.