nitratu
З початком весни в крамницях та на ринках з’являються перші парникові овочі, такі як огірки, помідори, редис, капуста. Смачні і красиві перші овочі урізноманітнюють раціон та прикрашають ваш стіл. В той же час ранні овочі можуть принести не тільки користь, а і шкоду вашому здоров’ю.

Небезпека для вашого здоров’я – нітрати, які можуть міститись в перших овочах.

Нітрати – дуже поширені у природі речовини. Вони містяться у грунті, воді, входять до хімічного складу рослин, є продуктами обміну речовин в організмі людей і тварин. Таке значне поширення нітратів у об’єктах навколишнього середовища неминуче зумовлює щоденний контакт населення з ними. Найбільше позначається на вмістові нітратів у рослинах порушення санітарних правил внесення в грунт мінеральних добрив, насамперед азотних.

В овочевих культурах найбільше нітратів міститься:

– в зелені (петрушка, кріп, шпинат, салат, особливо в стеблинах та біля основи),

-коренеплодах (редька, редис, червоний буряк (найбільше у верхній 1/5 частині), в серцевині моркви), картоплі (основна кількість в кожусі та під нею), ранній капусті (особливо в качані та потовщеннях листя).

Слід зазначити, що в нестиглих плодах нітратів у 1,5-3 рази більше, ніж у стиглих. У разі перевищення граничної кількості нітратів в організмі вони можуть несприятливо позначатися на здоров’ї.

Для того, щоб запобігти потраплянню в організм нітратів разом з рослинними продуктами, слід:

– відбирати для харчування частини рослин з мінімальним вмістом нітратів;

– попередньо обробляти продукти – вимочування очищених продуктів знижує кількість нітратів, а миття теплою водою на 40 % зменшує кількість нітратів, що залишились на поверхні;

– в імпортних овочах та фруктах слід зрізати кожуху, оскільки на ній можуть бути віск та фунгіциди, які захищають плоди від псування та зморщування;

– піддавати продукти термічній обробці – при проварюванні продуктів нітрати переходять у воду (при бланшуванні, тушкуванні і смаженні зниження кількості нітратів у готових стравах невелике);

– квашення, соління, маринування продуктів також істотно знижує вміст нітратів у готових продуктах, але при приготуванні соків та сушінні овочів вміст нітратів у готовій продукції збільшується порівняно з вихідною сировиною.

Але в першу чергу слід купувати овочі та фрукти в спеціалізованих відділах торгівельної мережі, де вони проходять належний лабораторний контроль та супроводжуються документами, які підтверджують їх якість та безпеку. На ринках створені відповідні умови для реалізації харчових продуктів, обладнані прилавки, наявні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, які проводять щоденний контроль якості продукції, що реалізується, перевіряються супровідні документи.

Як правило нітрати виводяться із організму, а залишаються тільки при надмірному вживанні овочів і фруктів із підвищеним вмістом нітратів. Тобто не варто вживати ранні овочі у значних кількостях.

Визначити за зовнішнім виглядом кількість нітратів у тих чи інших овочах, фруктах практично неможливо. Але звести до мінімуму шкоду від нітратів можна. Враховуючи, що в день людина повинна з’їдати не менше 400-500 г овочів, треба збалансувати свій раціон так, щоб у ньому були овочі з меншим вмістом нітратів. Наприклад, якщо мова йде про ранні овочі, то старатися їсти більше помідорів, огірків, а редиски, кропу, петрушки – менше. Або надавати перевагу квашеній капусті, буряку і моркві минулорічного врожаю, поки для цих овочів не настане сезон. Якщо ж захотілося молодого – їжте, але в міру. Видаляйте серцевину, прожилки, качани, стебла    у яких накопичуються нітрати.

Боротися з нітратами також поможуть вітаміни А,С і Є. Ними багаті цитрусові, квашена капуста, яблука, банани.