2 червня у будинку культури «Сучасник» відбувся ІІ фестиваль відеопоезії «ГРАК», який зібрав під своїм крилом найкращих представників нового мистецького жанру.

Відеопоезію називають відкриттям, яке може дати світу щось свіже і довгоочікуване. У вітчизняному публічному просторі поетичні фільми існують вже понад п’ять років. Саме завдяки фестивалю «ГРАК», який проходить у Конотопі вже вдруге, цей новий жанр мистецтва став широко популяризуватися в Україні та збирати творчих людей із різних куточків нашої держави.

Цьогоріч відбірковий тур конкурсу пройшло 12 учасників із різних міст України: Львова, Черкас, Києва, Умані, Луцька, Калуша, Миколаєва, ну і звичайно, Конотопа. До нашого міста завітали гості зі столиці, які із задоволенням відвідали краєзнавчий музей ім.Лазаревського, познайомилися з містом та взяли участь у зйомках спільної відеопоезії, яку незабаром всі бажаючі зможуть переглянути в мережі Інтернет.

Але найцікавіша частина фестивальної програми розпочалась ввечері у БК «Сучасник». Перед тим, як перейти до перегляду відеопоезій, було оголошено літературний конкурс – Слем, в якому взяли участь всі бажаючі поети. Головна особливість слему – сподобатись публіці, яка власне і виступала журі. Поети не просто читали на сцені свої поезії, а подавали їх тетрально, вишукано і ексклюзивно. Отже, за оцінками глядачів, перемогу в слемі здобула Ірина Козлова за вірш «Мій ліричний герою».

І от нарешті – після поетичного конкурсу було оголошено найочікуванішу частину фестивалю «ГРАК». На великому екрані розпочався перегляд відеопоезій учасників. «Приємно зазначити, що цьогорічні роботи, які увійшли до фіналу, відрізняються більшою зрілістю, професіоналізмом, кращим сюжетним та змістовним наповненням, – сказала перед початком перегляду ведуча і засновник фестивалю Олена Багрянцева. – Отже, наш фестиваль росте, кількість відеопоезій збільшується, і цей новий мистецький жанр стає все популярнішим».

Почесне журі у складі фахівців в області поезії та кіно також зазначили, що цьогорічні відеопоезії – це вже справжні професійні роботи, які можна сміливо показувати широкому загалу. Разом із тим, обрати переможців було непросто – адже достойних робіт було багато. Та все-таки кращих серед кращих було визначено. Отже, 3 місце розділили два учасники – конотопчанин Артем  Довгополий за відеопоезію «Карма» та “Літературна студія ЦДЮТ м. Черкаси” (керівник – Оксана Дуплій) за відеороботу «Хмарка». На другому місці опинилась відеопоезія «Ностальгічність сподівань» від Олени Бараненко із м.Калуш. А почесне перше місце посіла відеопоезія киянки Валентини Захабури «Ворона». Також було визначено окрему нагороду «Приз глядацький симпатій», яку отримав конотопчанин Євген Сасим за відеопоезію «Раффлезія».

Незважаючи на те, що більшість учасників не змогли цього дня приїхати на «ГРАК», організатори фестивалю пообіцяли, що цінні призи та дипломи переможці зможуть отримати на наступному фестивалі відеопоезій – «ГРАК-2013».

Подарунки та нагороди цього дня  отримували не лише поети, а й художники. У рамках фестивалю було проведено конкурс малюнків – ілюстрацій до поезій конотопських авторів, в якому взяли участь роботи вихованців Конотопської дитячої художньої школи під керівництвом заступника з навчально-виховної роботи Олени Ракітіної. Учасники та гості фестивалю за допомогою відкритого голосування оцінювали роботи та обрали найкращі. Отже, третє місце посіла робота Яни Рогатенюк на вірш Олени Багрянцевої «Ти доживеш до сивого серпанку», друге місце – ілюстрація Павла Кузько до поезії Олени Савели «Сьогодні день рожевих ліхтарів», і нарешті перше місце – малюнок Яни Сурели на вірш Ольги Башкирової «Так минає зима».

Крім того, під час фестивалю на сцені БК «Сучасник» лунали чудові пісні у виконанні Олени Городничої та Анни Большак, а також поетичні твори від гості із Києва – поетеси Оксани Яблонської та конотопчанина Федора Рижого.

Проведення фестивалю відеопоезії «ГРАК» стало можливим завдяки почесним партнерам та спонсорам, імена яких неодноразово звучали зі сцени. Це: Фірма «ЗУРБАГАН», фірма «МАКС», туристична фірма «Подорожі та відпочинок», будинок культури «Сучасник», газета «Конотопський край», магазин «Конотопчанка», краєзнавчий музей ім. Лазаревського. Фестиваль проходив за підтримки відділу міської ради у справах молоді та спорту, а також наших побратимів із Болгарського міста Мездра в особі голови фондації «Іскар» Стефана Здравкова. Саме завдяки цим людям та організаціям стало можливим проведення фестивалю «ГРАК-2012».

Організатори висловили сподівання, що наступного року жанр відеопоезії стане ще більш популярним, і що до Конотопа завітає ще більше гостей та учасників.