Відповідно до Положення  про Територіальну державну інспекцію з питань праці у Сумській області, затвердженого наказом Державної інспекції України з питань праці від 15.11.2011 №11, основним завданням інспекції є здійснення нагляду та забезпечення контролю за дотриманням трудового законодавства роботодавцями області.

Так, упродовж 2012 року на території міста посадовими особами Територіальної державної інспекції з питань праці проведено 76 перевірок додержання трудового законодавства, з яких 29 – за пропозицією правоохоронних органів, 6 – за пропозицією місцевих органів влади. У 46 роботодавців міста виявлено 190 порушень трудового законодавства, зокрема, з питань оплати праці – 122, трудових договорів – 29, з питань робочого часу та часу відпочинку – 19, гарантії і компенсації – 7, колективні договори – 3, трудова  дисципліна – 5, порядку ведення трудових книжок – 2. За наслідками перевірок державним інспектором праці внесено 51   припис, за виконанням яких встановлено контроль. До кожного порушника трудового законодавства вжито заходів реагування, передбачених чинним законодавством.

До органів прокуратури спрямовано матеріали 14 перевірок для прийняття рішення згідно статті зі ст. 97 КПК України про притягнення винних посадових осіб до  кримінальної відповідальності. Крім цього, за результатами перевірок суб’єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на території міста, складено та передано до суду 37 протоколів про адміністративні правопорушення, по яких судами винесено 19 рішень з накладанням штрафних санкцій на суму 9,9 тис. грн.  За невиконання вимог припису 17 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно ст. 188-6 КУпАП (сума штрафних санкцій – 18,4 тис.грн).

Відповідно до повноважень державними інспекторами праці вживаються заходи щодо притягнення винних посадових осіб до дисциплінарної відповідальності: протягом року внесено 28 таких подань.