Рух захисту прав споживачів з’явився ще у ІV столітті до нашої ери. У Стародавньому Херсонесі, на березі Чорного моря, існував метрологічний нагляд, працівники якого слідкували за торгівлею на ринках та захищали права споживачів.

Сьогодні Всесвітній день захисту прав споживачів, відзначається 15 березня.

Права людини як споживача вперше офіційно окреслив президент США Джон Кенеді 15 березня 1962 року. Саме в цей день в 1962 році президент США Джон Кеннеді проголосив на засіданні конгресу США чотири основних права споживача (право на безпеку, на інформацію, право на вибір та право бути вислуханими). Кеннеді стверджував, що всі громадяни, незалежно від їх прибутку та соціального стану, мають одні й ті ж споживчі права. З часом ці права були признані в багатьох країнах, а також знайшли своє відображення в Керівних принципах із захисту прав споживачів, прийнятих в 1985 році на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних націй. Він ухвалив “Білль про права споживачів”. Відтоді цей день став святом.

Ми ж почали усвідомлювати себе споживачами упродовж двох останніх десятиліть, після того, як в 1991 році було прийнято закон України “Про захист прав споживачів”. Він регулює найбільш важливі та принципові питання в особистій низці відносин, що склалися на споживчому ринку. І, мабуть, одними із найважливіших постулатів цього закону є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг.

Ну й звичайно, найважливішим для споживача є право на знання всіх  своїх прав.

Слід зазначити, що громадяни мають право вимагати від продавця, щоб якість придбаного ним товару відповідала вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів, умовам договорів, а також інформації про товар, яку надає продавець. Виробник в свою чергу зобов’язаний забезпечити можливість використання товару за призначенням протягом терміну його служби, який має бути передбачений нормативним документом.

За всіма громадянами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного обслуговування.

Всесвітній день прав споживача стосується всіх громадян взагалі та кожного окремо. І не лише тоді, коли ми оплачуємо вартість тих чи інших товарів. Дехто з нас навіть не підозрює, що споживачами ми стаємо і в якості пасажирів громадського транспорту, і коли вмикаємо вдома світло чи газ, телефонуємо друзям. Адже за ці послуги, як і за багато іншого, ми сплачуємо власні кошти

Щиро радимо споживачам – вивчайте, використовуйте та захищайте свої права!