vubopu1
Підтвердженням цього є те, що протягом вересня-жовтня 2013 року  на всій території України призначено 61 вибори різного рівня у різних населених пунктах різних регіонів України.

І під час будь-якого виборчого процесу — чергового, проміжного або позачергового  знову лунають зауваження до списків виборців: когось не включили до списків, у когось були помилки. Чому ж так?

У першу чергу, мабуть тому, що уявлення виборців про процес складання списків для голосування змінюються дуже-дуже повільно. Незважаючи на значну кількість повідомлень у ЗМІ, більшість громадян все ще вважає, що списки для голосування виготовляються “з нуля” на кожні вибори. Але це зовсім не так.

З вересня 2009 року в Україні функціонує Державний реєстр виборців, відомості якого періодично (щомісячно) поновлюються і використовуються для складання списків для голосування на виборах всіх видів та рівнів. Тому, якщо у 2009 році, чи пізніше, до вказаного реєстру були внесені дані з помилкою і ця помилка не була виправлена до сьогодні, то вона так і залишається помилкою. І ніхто її не виправить, якщо про неї не надійде повідомлення — особисто подана письмова заява виборця, при подачі якої пред’являється лише паспорт громадянина України чи інший документ, який підтверджує громадянство та місце реєстрації. Уся процедура подання заяви займає до 10 хвилин, та, на жаль, більшість виборців за ось уже більш ніж три роки існування Державного реєстру виборців так і не знайшли часу, щоб виправити виявлені на минулих виборах ними помилки, хоч напередодні кожного голосування голосно висловлювали своє обурення та розкидали звинувачення.

Часто можна почути порівняння реєстру виборців з реєстром платників комунальних платежів. Чомусь вважають, що помилки в реєстрі виборців повинні бути виправлені самі собою або, в кращому випадку, за усним чи телефонним зверненням. Виборці зазвичай звертаються лише в останній момент, коли часто згідно чинного законодавства вносити зміни вже не можна. Водночас виправлення в реєстрі платників комунальних платежів ті ж виборці намагаються зробити якнайшвидше, одразу після виявлення цих помилок, не надаючи великого значення механізмам цих виправлень: що сказали зробити — те й виконують, які довідки сказали принести — те й несуть, нерідко відвідуючи одну й ту ж установу по кілька разів. З помилками в Державному реєстрі виборців виборці поводяться зовсім інакше: вибори пройшли —  про помилки забули і чекають, що вони зникнуть самі собою до наступних виборів, бо “я їм казав”, хоч при цьому жодних документів не показував, при тому, що механізм виправлень надпростий — написав заяву і пред’явив паспорт. А може не всім відомо, що один реєстр стосується матеріальних видатків вже сьогодні, а інший  матеріальних прибутків та грошового забезпечення при підготовці та проведені виборів і є, крім того, справою совісті та майбутнього становища держави і громадянина; один реєстр — то справа обов’язку платити за надані послуги, за невиконання якого можна отримати покарання, а інший то спосіб попрацювати на державу і партії та кандидатів за винагороду — попрацювати у виборчих комісіях різних рівнів, брати участь у роботі партійних штабів, проводити роз’яснювальну та агітаційну роботу, записатись у спостерігачі, стати прихильником тієї чи іншої сили, попрацювати на вибори за договором тощо, а також найголовніше та найцінніше  –  право голосувати або ні? Якось завчасно не задумуються, кому ж потрібні виборці, працівники, громадяни, які не можуть скористуватись своїм правом – проголосувати?

За час існування Державного реєстру виборців в Україні відбулось більше 2000 виборів та референдумів різних рівнів в різних місцевостях з бюджетами на міліарди грн.  Напередодні кожних озвучуються кошториси, включаються моральні та матеріальні стимули, виникає гостра конкурентна боротьба, яка значно підвищує ставки. На виконання чинного законодавства вибори призначались навіть у святкові дні. Звичайно, кожні вибори мають свої особливості, але перед кожними виборами задіюються значні людські та матеріальні ресурси, виготовляються попередні списки виборців, щоб мешканці території, де відбуватимуться вибори, могли перевірити свої дані та, за потреби, подати звернення для уточнення цих даних. В день виборів дільничні виборчі комісії зобов’язані робити  виправлення у списках для голосування, щоб потім ці виправлення потрапляли до Державного реєстру виборців та, зазвичай, не встигають. Дуже шкода. І помилок було б значно менше і винагороду, за свою працю на виборах, отримало би значно більше виборців. Але…

То ж варто завчасно, зараз, поки ще є час до чергових виборів, скористатись наданим статтею 19 Закону України “Про Державний реєстр виборців” правом і звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців для перевірки своїх даних в Реєстрі, їх уточнення за потреби або виправлення виявлених раніше помилок. Також, важливо перевірити встановлення відмітки про постійну нездатність пересуватись своїх родичів та близьких, щоб потім спокійно йти на виборчі дільниці чи голосувати вдома. Мешканці міста  можуть звернутись до свого відділу ведення Державного реєстру виборців  за його адресою: м.Конотоп, пр.Миру 8, каб. 305 (ІІІ поверх адмінбудівлі міської ради). Інформацію про розміщення відділів в інших регіонах, статистичні дані та багато цікавого  можна отримати на сайті www.drv.gov.ua.

 

 

 

Завідувач відділу ведення Державного

реєстру виборців міської ради                                          О.М. Павлоградський