butva
В історії кожного народу є події, що стають невід’ємною складовою історичної пам’яті, впливають на формування національної свідомості, виховують почуття гордості у нащадків за героїчні подвиги своїх предків. Саме такою подією для українців і для нас, конотопчан, зокрема, є Конотопська битва 1659 року, в якій українське військо під проводом гетьмана Івана Виговського здобуло блискучу перемогу над багатотисячним російським військом. За словами російського історика ХІХ століття С.М.Соловйова, цвіт московської кінноти, котра здійснювала щасливі походи 1654 та 1655 років, загинув протягом одного дня… Ніколи вже після цього цар московський не був у змозі вивести в поле такого значного війська… З нагоди цієї знаменної дати у місті Конотопі відбулось проведення ряду заходів.
4 липня 2014 року у Конотопському міському краєзнавчому музеї ім.О.М.Лазаревського відбулось відкриття оновленого після капітального ремонту залу «Оборона Конотопу. Конотопська битва».
Почесними гостями святкової зустрічі були керівники міста та району, депутати міської ради, журналісти, краєзнавці, працівники галузі культури та освіти, науковці, делегація з Національного історико-культурного заповіднику «Гетьманська столиця»(м.Батурин), мешканці міста.
Із словами привітання до присутніх звернувся секретар Конотопської міської ради Тарас Омельченко, голова державної районної адміністрації Віктор Тимошенко, заступник Генерального директора Національного-історико культурного заповідника «Гетьманська столиця» Любов Кияшко.
Про власні дослідження Конотопської битви присутнім розповів почесний гість, кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка Олексій Сокирко. До уваги присутніх було представлено його фільм «Конотопська битва 1659 року».
Право перерізати символічну стрічку до оновленої зали було надано секретарю Конотопської міської ради Тарасу Омельченку та директору Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського Артуру Мокроусову. Освятив залу Конотопської битви настоятель Собору Різдва Пресвятої Богородиці Павло Кузь.
Для всіх присутніх по оновленій експозиції зали «Конотопська битва 1659» науковим співробітником Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського Шамілем Акічевим була проведена екскурсія.
Після відкриття експозиційної зали, гості вирушили в екскурсійну автобусну подорож до Національного-історико культурного заповідника «Гетьманська столиця», де побували на презентації виставки художніх картин, приурочених до 355-ї річниці Конотопської битви 1659 року та прослухали оглядову екскурсію по залах палацу гетьмана Кирила Розумовського, останнього гетьмана України.
5 липня 2014 року відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятного каменю на честь 355-ї річниці героїчної оборони Конотопської фортеці. На території Собору Різдва Пресвятої Богородиці зібралася велика кількість небайдужих людей, щоб пригадати про героїчний подвиг козаків, що вписаний кров’ю в історію, як нашого краю, так і всієї України. 70 довгих днів мешканці міста та козацькі полки на чолі з полковником Григорієм Гуляницьким тримали оборону під Конотопом, захищаючи рідну землю від лютого ворога.
На честь полеглих в Конотопській битві відбулася заупокійна літія, всі присутні молилися разом із настоятелем Собору Різдва Пресвятої Богородиці Отцем Павлом, за козаків-героїв.
На урочистостях були присутні Народний депутат України Олександр Бригинець секретар Конотопської міської ради Тарас Омельченко, голова Конотопської районної державної адміністрації Віктор Тимошенко, радник голови Сумської обласної державної адміністрації Віктор Бобиренко та кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка Олексій Сокирко.
Конотопська битва – приклад козацької доблесті та звитяги, волі до незалежності і великої любові до рідної землі – неньки України, а Конотоп – славне місто Української зброї, духу свободи і мужності людей, що гордо називають себе українці.