femida_11
На сьогодні у нашому місті, та і у країні в цілому, ще має місце таке явище, як виплата заробітної плати в “конвертах”. На перший погляд, практика таких виплат може здаватись вигідною як роботодавцю, так і працівнику – нібито обидві сторони не втрачають кошти на сплату податків, внесків до різних фондів і таке інше. Однак, якщо розглянути це явище з усіх боків, виявляється, що уявні тактичні “плюси” перекриваються невидимими на перший погляд, але цілком реальними стратегічними “мінусами”.

Щоб уникнути податків на фонд заробітної плати, роботодавець оформляє працівників на мінімальні чи неповні ставки, або не оформляє їх взагалі. Отримуючи дохід, керівник розплачується приватно, минаючи певні формальності, або ведучи подвійну бухгалтерію.

Окрім того, що за такі дії передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, роботодавцю слід пам’ятати, що прийнятий без належного оформлення працівник, не несе адміністративної чи кримінальної відповідальності за результати своєї праці.

А тому підприємець повинен вибрати, що для нього важливіше: уявні переваги зменшення витрат, пов’язані зі сплатою податків, або ризик, що рано чи пізно за це прийдеться відповідати.

Для працівника така форма «співпраці» спричиняє ще більше труднощів і незручностей, як стосовно соціальної захищеності, так і при вирішенні різних життєвих ситуацій. Наприклад – при оформленні кредиту на будь які потреби.

Але найгірше для такого працівника – його соціальна незахищеність. Погоджуючись на виплату зарплати в “конверті”, працівник автоматично погоджується на наступні ризики:

– не отримати заробітну плату у разі будь-якого конфлікту з начальником;

– не отримати відпускні;

– не отримати оплату листка непрацездатності у разі хвороби;

– повністю позбутися соціальних гарантій, пов’язаних із скороченням штатної чисельності, навчанням, при стійкій втраті працездатності у разі виробничого травматизму та у інших випадках.

Крім цього, із заробітної плати не будуть у повному обсязі (або взагалі)  здійснюватись пенсійні нарахування, а відповідний період роботи – не буде зараховано до пенсійного стажу. Не слід забувати, що і розмір пенсії залежить від розміру офіційних доходів.

Пам’ятайте, якщо ваші трудові відносини офіційно не оформлені, або якщо в офіційній звітності фігурує лише частина вашої фактичної зарплати – Ви або свідомо покладаєте вирішення будь яких можливих соціальних проблем лише на самого себе, або стали «жертвою» свого роботодавця.

Захистіть свої права!

Якщо у Вас виникли питання щодо виплати заробітної плати в “конверті” або належного оформлення трудових відносин, Ви можете звернутись до відділу праці управління соціального захисту населення Конотопської міської ради за адресою: пр-т Миру, 6, 2-й поверх, кабінети № 19, 20. Телефон: 2-35-56.