Важко уявити сучасне життя без електроенергії, яку людина використовує скрізь і всюди. Тож не дивно, що актуальним для багатьох громадян є питання про пошук способів її економії. Тим більше, що вартість електроенергії з кожним роком зростає і це відчутно позначається на гаманцях. Щоб заощадити електроенергію, потрібно навчитися раціонально використовувати її можливості, тому розглянемо декілька простих, але ефективних способів економії, які вже давно використовуються на практиці населенням різних міст.

– Замінивши звичайні лампочки на енергозберігаючі, можна в 4-5 разів заощадити споживання електроенергії. Енергозберігаючі лампочки не нагріваються і можуть працювати до 12 000 годин, що в 10-12 разів перевищує термін роботи звичайних. Вони на 80-90% менше споживають електроенергії, ніж звичайні; бувають різного кольору світіння: денного, холодного, теплого; бувають різних форм, починаючи від U-образної і закінчуючи формою лотоса. І хоча енергозберігаючі лампочки дещо дорожчі від ламп розжарювання все ж їх переваги, безумовно, перевищують цей недолік. Якщо ви не можете оновити світло у всьому будинку, то купіть хоча б дві-три енергозберігаючі лампочки для кімнати, де ви найчастіше вмикаєте світло.

– Виходячи з дому надовго, вимикайте електроприлади. Не залишайте їх в «сплячому» режимі. Телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт/год на місяць, музичні центри – в середньому 8 кВт/год, а DVD-плеєри – близько 4 кВт/год. Якщо додати до цього списку мікрохвильову піч, кондиціонер, зарядний пристрій мобільного телефону, залишений ввімкненим в розетку та інші прилади, то їх сумарне енергоспоживання в режимі очікування може досягати 350-400 кВт/год на рік.

– Якщо для приготування їжі на електроплиті використовувати каструлі з дном діаметр яких рівний діаметру конфорок, можна заощадити електроенергію. Якщо вимкнути конфорку електроплити незадовго до приготування страви, можна заощадити електроенергію за рахунок залишкового тепла. Також стежте за станом свого посуду. Каструлі з нерівним дном спричиняють перевитрату електроенергії до 50% через неповний контакт з площиною електрокомфорки. Крім того використовуючи скороварку, ви заощадите електроенергію і час на приготування їжі.

– Використання конфорки електроплити для обігріву приміщення малоефективне й небезпечне. Краще утеплити чи замінити на пластикові вікна та двері, що допоможе в зимовий час відмовитися від електрообігрівачів, які вимагають затрат великої кількості електроенергії.

– Кип’ятіть в чайнику рівно таку кількість води, яка необхідна вам в даний момент. Ввімкнений і повністю наповнений водою електричний чайник потужністю 1,5 кВт на 10 хвилин збільшує енергоспоживання на 0,25 кВт/год. Своєчасно очищуйте чайник від накипу – він має малу теплопровідність, вода закипає повільніше, а значить, витрачається зайва електроенергія.

– Використовуючи спеціальні світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають світло в кімнаті при появі людини і вимикають його, коли людина йде, можна так само заощадити витрати на електроенергію. А максимально використовуючи природне освітлення, ви отримуєте безкоштовне і корисне для здоров’я світло.

– Правильне розташування і використання холодильника теж дозволяє економити електроенергію. Не розміщуйте на кухні плиту і холодильник по сусідству. Через тепловіддачу плити холодильний апарат поглинає більше енергії. Відстань від плити до холодильника за нормами повинна бути більше 50 см. Якщо розмістити холодильник в самому прохолодному місці приміщення, то можна досягти економії електроенергії на холодильнику у цілих два рази. Своєчасно очищуйте від пилу задню частину холодильника. Залишайте відстань у 5-10 см між задньою стінкою холодильника і стіною. Не ставте гарячу їжу у холодильник.

– Купуйте побутову техніку і електроніку з низьким енергоспоживанням – класу «А» «А +» і вище. Така техніка споживає електроенергії в два-три рази менше. Інформація про споживання електроенергії вказується в інструкції до застосування або в паспорті побутового приладу. Наприклад, холодильники класу «А» споживають в середньому 0,9 кВт/год на добу, а класу «С» – близько 1,45 кВт/год. Таким чином, економія електроенергії складає близько 200 кВт/год на рік.

– Не перевищуйте норму максимального завантаження білизни в пральну машину. У той же час неповне її завантаження веде до перевитрати електроенергії на 10-15%, а при встановленні неправильної програми прання – до 30%.

Сподіваємося, що ці практичні поради допоможуть вам зменшити статтю витрат пов’язану з електроенергією та заощадити власні кошти!

* Інформація містить енергоефективний досвід та дані досліджень організацій, установ різних міст держави