Особливо актуальним, на сьогоднішній день, є питання збереження тепла у помешканні. Всі ми знаємо, що найбільші тепловтрати відбуваються через: стіни – 32%; вікна – 18%; дах – 18%; підлогу – 10%. Тому, утеплення будинку, так звана «теплоізоляція», дозволяє значно зменшити витрати на опалення.

Велика кількість тепла «тікає» через погано утеплені стіни, тож почати підготовку до зими варто з утеплення фасадів. Така процедура перетворить помешкання на своєрідний «термос» – узимку в ній буде тепліше приблизно на 10°С, а влітку настільки ж прохолодніше. Якісне утеплення, крім того, вирішить і проблему гідроізоляції, перешкоджатиме проникненню вологи через тріщини у стінах.

Існує багато різноманітних технологій зовнішнього утеплення, однак найбільш поширене – утеплення за допомогою плит з мінеральної вати.
Мінеральна вата виготовляється з силікатних сплавів гірських порід, а отже, є екологічно чистим матеріалом. Завдяки своїй волокнистій структурі вона чудово захищає від шумів та зберігає тепло.

Іншим джерелом тепловтрати – є вікна. На перший погляд найкращим вибором можуть видатися дерев’яні вікна, адже дерево добре зберігає тепло, є морозостійким і виглядає досить привабливо. Однак в умовах вологого клімату дерево нерідко набухає й деформується, внаслідок чого можуть утворюватися щілини. Тому, найбільш «теплими» вітчизняні спеціалісти вважають вікна з полівінілхлориду (ПВХ), адже таке вікно може знизити втрати тепла на 40–70%. Оптимальними для наших умов є склопакети з коефіцієнтом опору теплопередачі 0,75. Обираючи компанію-виробника, варто надати перевагу  фірмам, які мають значний досвід роботи на ринку пластикових вікон. Як правило, їх вироби завжди сертифіковані та мають гарантію. Теплоізоляційні властивості можна підсилити за допомогою спеціальної плівки, яка наноситься на скло. Залежно від типу напилення, плівка додатково зменшить втрати тепла на 15%, віддаючи у приміщення те тепло, яке могло б бути втрачене через скло.
При утепленні вікон можна вдатися до цілком бюджетних методів: за допомогою спеціальної пасти чи замазки, яку можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині, треба акуратно затерти всі щілини.

Ще одним способом зберегти тепло в помешканні – є тепла підлога, яка у порівнянні з радіаторним опаленням має ряд переваг. З її допомогою значно простіше опалювати великі приміщення з високими стелями. Бетонна стяжка, в яку монтується тепла підлога, акумулює і зберігає тепло протягом тривалого часу. Температура розподіляється таким чином: на рівні підлоги вона становить 24° С, у ділянці тіла – 20° С, голови – 18° С, а крім того, ще й зберігається природна вологість повітря. На думку медиків, саме така градація температур є оптимальною для людського організму.
Тепла підлога може бути встановлена під різні покриття (ламінат, ковролін, натуральний камінь), однак найкращим варіантом буде керамічна плитка.
Єдине покриття, під яке теплу підлогу встановлювати не рекомендується, це паркет. Причина в тому, що правила догляду за паркетом не сумісні з обігрівом: від перепадів температури, навіть невеликих, паркет швидко псується, між паркетними дошками утворюються тріщини. Зрештою, дерево, з якого робиться паркет, має низьку теплопровідність, тобто добре утримує тепло. Простіше кажучи, паркет не потрібно додатково обігрівати, адже він і так теплий.
Двері також можуть спричиняти великі втрати тепла. Оптимальним вибором будуть сталеві двері, які всередині містять утеплювальний матеріал: стільникове наповнення, пінопласт, спінений поліуретан, пінопропіленові пластини, мінеральна вата тощо.

Як ми вже згадували, якщо дах не утеплений, то через нього втрачається близько 18% теплової енергії. Утеплювач для покрівлі повинен довго зберігати свої теплоізоляційні властивості, а також бути водостійким, не виділяти шкідливих речовин і відповідати сучасним вимогам пожежобезпеки. Для системи утеплення скатних дахів технічні вимоги по міцності до матеріалів теплоізоляції не такі жорсткі. Цим вимогам відповідають плити із скловолокна. Вони використовуються для утеплення скатних дахів з різними нахилами. Якщо покрівля будинку плоска, теплоізоляція повинна захищати покриття від різких перепадів температур на вулиці, і не допускати появи тріщин.

Необхідно знати, що під час обігріву помешкання, стіна за батареєю нагрівається майже до 50°С, таким чином, досить багато тепла втрачається марно. Змусити це тепло «працювати на вас» допоможе спеціальний екран з фольгоізолу – його нескладно зробити самому, придбавши відповідний матеріал в спеціалізованих магазинах. Лист фольгоізолу слід закріпити за радіатором двосторонньою клейкою стрічкою. Завдяки такому екрану батарея не нагріватиме стіну, адже він відбиватиме тепло у приміщення.
Якщо володіти інформацією щодо існуючих способів теплозбереження та хоча б частково використовувати її на практиці, то втрати тепла можна суттєво скоротити, а отже і заощадити власні кошти!

* Інформація містить енергоефективний досвід та дані досліджень організацій, установ різних міст держави