В умовах настання пожежонебезпечного весняно-літнього періоду 2015 року, сезонної активізації робіт в агропромисловому комплексі та лісових господарствах області особливу увагу набуває питання сталої роботи енергетичного комплексу Сумської області та м.Конотопа як його складового.

В цей період року найбільш уразливою ланкою стають магістральні повітряні лінії електропередачі напругою 330—750 кВ, експлуатацією яких у Сумській області займається Північна ЕС та підпорядковані їй Сумські магістральні електричні мережі (Сумські МЕМ) державного підприємства”Національна енергетична компанія “Укренерго”.

Перерва в роботі, а тим більш пошкодження ліній 330-750 кВ, може призвести до суттєвих порушень в роботі інших об’єктів енергетики, інфраструктури життєзабезпечення селищ, міст та районів області, а в особливих випадках – створити надзвичайні ситуації з порушенням енергозабезпечення Північного регіону країни в цілому.

Найбільшу небезпеку повітряним лініям несуть низові пожежі та механічні пошкодження конструкцій опор. Обидва чинника об’єднує те, що їх, як правило, штучно створює людина.

Найбільш поширеними причинами виникнення пожеж в межах охоронних зон повітряних ліній є:

розведення багать в лісових масивах;

спалювання горючих відходів, стерні, пожнивних остатків, залишків минулорічної соломи;

спалювання гілок кущів та дерев після вирубок під час лісозаготівлі.

Через такі причини у Північному регіоні протягом 2014 року сталось 9 відключень повітряних ліній, у т.ч. у Сумській області – 4.

Найбільш поширеними причинами пошкоджень конструкцій повітряних ліній є здійснення в їх охоронній зоні господарської діяльності з:

будівництва, реконструкції, капітального ремонту, знесення будівель і споруд;

здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для: худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливання сільськогосподарських культур;

проїзду в охоронних зонах повітряних ліній машин, механізмів загальною висотою понад 4,5 м.;

здійснення польових робіт з наближенням сільськогосподарської техніки на неприпустиму відстань до конструкцій опор;

пошкодження конструкцій опор шляхом крадіжок її елементів.

Через такі причини у Північному регіоні, включаючи Сумську область, щороку трапляються відключення повітряних ліній.