З метою недопущення загибелі мешканців міста на водоймах вкотре хочеться нагадати Вам, шановні мешканці міста, правила поведінки на воді.

Досвід і спостереження свідчать, що нещасні випадки най­частіше трапляються при порушенні заходів безпеки на воді. Кожному слід пам’ятати, що вода помилок не пробачає. Відпочиваючи, треба дотримуватися заходів безпеки та намага­тися якнайшвидше навчитися плавати.

Купайтеся краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання. Температура води повинна бути не нижче +17-19° С, у більш холодній – перебувати небезпечно.

Плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час по­винен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин.

Не доводьте себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судоми, припинення дихання, втрата свідомості. Кра­ще купатися декілька разів по 15-20 хвилин.

Не входьте, не пірнайте у воду після тривалого перебуван­ня на сонці. Периферичні судини сильно розширені для більшої тепловіддачі. При охолодженні у воді настає різке рефлекторне скорочення м’язів, що веде за собою припинення дихання.

Не входьте у воду в стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.

Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, вибирайте безпеч­не для купання місце з поступовим схилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнай­омих місцях, спеціально необладнаних. Навіть якщо напере­додні це місце було безпечним для стрибків, то за ніч могли щось вкинути у воду або плином могло принести корчі.

Не запливайте далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил. Відчувши втому, не треба розгублюватися і прагнути якнайшвидше доплисти до берега. Навчіться “відпочивати” на воді. Для цього обов’язково не­обхідно вміти плавати на спині. Перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви змо­жете відпочити.

Якщо вас захопило плином, не намагайтеся з ним бороти­ся. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким ку­том, наближаючись до берега.

Не розгублюйтеся, навіть якщо ви потрапили у вир. Не­обхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти.

У водоймах із великою кількістю ряски намагайтеся пли­сти поблизу самої поверхні води, не чіпати рослини, не роби­ти різких рухів. Якщо усе ж руки або ноги заплуталися стеблами, необхідно зупинитися (прийняти положення “поплавка”, “спли­вання”) і звільнитися від них.

Дуже обережно плавайте на надувних матрацах, авто­мобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.

Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обе­режності. Не плавайте з трубкою при сильному хвилюванні води у морі. Плавати треба тільки уздовж берега та обов’язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога.

Не допускайте грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги, “топити”, подавати помилкові сиг­нали про допомогу і т. ін.

Купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати. Вчитися плавати обов’язково потрібно під керівництвом інструктора або батьків.

Навчити плавати свою дитину – це такий же обов’язок, як навчити переходити вулицю. Впевнено триматися на воді можна навчити за 5- 7 днів, і це вже перший крок до безпеки.

Не лишайте біля води малят. Вони можуть оступитися і впа­сти, захлинутися водою або потрапити в яму.

Не запливайте за обмежувальні знаки, які обмежують аква­торію з перевіреним дном, визначеною глибиною, там гаранто­вана відсутність водовирів та інших небезпек.

Не наближайтеся до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас.

Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді.

Втім, називають і іншу причину загибелі на воді: спочатку са­мовпевненість, а потім страх. Причому відомо, що і від того, і від іншого часто рятують знання.

У вас починає судомити ногу. Знаючи, що це звичайна ситу­ація, ви повинні на секунду зануритися з головою у воду і, роз­прямивши ногу, сильно рукою потягти на себе ступню за вели­кий палець. Якщо не знати цього прийому, легко злякатися, і, гублячи сили і збиваючи дихання, намагатися плисти до берега, а там вже – як поталанить.

Зрозуміло, усі ці поради потрібні, якщо ви вмієте плавати.

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина?

Уміння надати допомогу при нещасних випадках необхідне кожній лю­дині. Володіння прийомами і засобами надання допомоги лю­дині, яка тоне, – винятково важлива спеціальна навичка. Особ­ливо важливо це вміти робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів тощо.). У цьому випадку рятувальники повинні вміти добре плавати, володіти прийомами надання першої допомоги постраждалим, діяти швидко і рішуче. Якщо ви добираєтеся до потопаючого вплав, треба максимально вра­ховувати плин води, вітер, відстань до берега та ін. Наближаю­чись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, який вит­ратив сили. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальника. Якщо ж він не контролює свої дії – поводитися з ним треба жорстко і без­церемонне. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити по­топаючого, щоб врятувати його і своє життя.

Коротко техніка рятування потопаючого виглядає так. Підпливши, треба підпірнути під нього і, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний – за волосся), транспорту­вати до берега. У випадку, якщо потопаючому вдалося схопи­ти вас за руки, ноги або шию – звільніть і негайно пірнайте – інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не кидайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той, хто потонув, перебував у воді близько 6 хвилин.

Як тільки потопаючого витягли з води, відразу приступають до надання першої медичної допомоги. По можливості, необхідно відразу викликати медичну допомогу, а до її прибуття не припи­няти спроб відновити дихання людини.

Перед тим, як приступити до надання першої допомоги постраждалому, необхідно його швидко і старанно оглянути. Ос­новну увагу звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниці. Допомога надається в залежності від його стану. Ознаки клінічної смерті: зіниці розширені, пульс відсутній, серця не чути, дихання немає, зіниці не реагують (якщо зіниці звужені, то людина непритом­на і штучного дихання робити не треба, а лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках). Приступати до надання допомоги необхідно якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Доти, поки є найменший шанс врятувати лю­дину, треба проводити заходи щодо її рятування.

 

Виконуючи  ці  поради під час відпочинку на водних об’єктах, Ви збережете своє життя.