Українці замислюються про утеплення своїх будинків. Особливо актуально це у світлі істотного підвищення тарифів на електроенергію.

Виявляється, більше 80% житлових будинків у країні потребують ремонту. В першу чергу це стосується багатоквартирних будинків, побудованих до 1993 року, які в принципі не відповідають принципам енергоефективної будівлі. Звичайно, такі будинки зберігають тепло на недостатньому рівні. Наприклад, 30-37% тепловтрат відбувається через стіни, а крізь старі вікна взимку втрачається до 24% тепла. Люди змушені використовувати електричні нагрівальні прилади. В результаті цифри в квитанціях за електроенергію ростуть, а тепло йде в повітря. Не дивно, що українці витрачають вдвічі більше енергії на опалення, ніж, скажімо, жителі Болгарії чи Норвегії.

Один з виходів – утеплення житла. Наприклад, тільки зовнішнє утеплення фасаду будівлі дає економію тепла мінімум у 30%, а заміна вікон допоможе підвищити температуру в квартирі на 4-5 градусів. Встановлення лічильників води, електрики, газу та опалення зумовить зниження суми в квитанціях на 30-50%.

Звичайно ж, термомодернізація будинку – вартісний захід, який далеко не кожна сім’я може дозволити собі за власний кошт. На допомогу людям прийшла держава і Ощадбанк, розробивши кредитну програму «Ощадний дім» не лише для фізичних осіб, але й для ОСББ, тим більше що держава виділила кошти на компенсацію частини таких кредитів.

ОСББ має існувати мінімум 6 місяців. Якщо в будинку організовано житлово-будівельний кооператив, ви також можете взяти участь у програмі, перереєструвавши ЖБК в ОСББ. У цьому випадку банк аналізує історично фінансовий стан ЖБК для прийняття рішення про кредитування, і вимога щодо 6 місяців не застосовується.

Створюйте ОСББ та утеплюйтесь!

На думку експертів, енергозберігаючі технології в багатоквартирному будинку найбільш ефективні при впровадженні на рівні всього будинку, а не в одній окремо взятій квартирі. Завдяки фахівцям Держенергоефективності вдалось реалізувати ідею уряду щодо створення компенсаційного механізму для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Вони тепер зможуть отримати відшкодування до 40% суми кредитних коштів, залучених на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів.

Щоб краще розібратись, які енергозберігаючі заходи будуть найбільш ефективними для вашого будинку, експерти радять провести енергоаудит будівлі та розробити чіткий план послідовної модернізації будинку.

Ощадбанк надає кредит на термін до 60 місяців. Ставка – 25% річних, обов’язковий перший внесок – від 10%, одноразова комісія – 3% від суми кредиту. Сума кредиту становитиме не більше 90% вартості проекту, але не більше 30 тис. грн. на 1 квартиру в будинку. Жодних прихованих комісій. Можливе встановлення кредитного ліміту та вибірка коштів у міру реалізації проекту, але не більше 6 місяців з дати підписання кредитного договору. У ці 6 місяців банк готовий отримувати лише відсотки за реально використовуваною клієнтом сумою кредитних коштів.

А тепер розглянемо приклад на практиці. Наприклад, ОСББ бере кредит для установки індивідуального теплового пункту на суму 500 тис. грн. строком на 60 місяців. Кількість квартир в будинку – 100. Середня площа однієї квартири – 60 кв. м. У цьому випадку місячний платіж по кредиту становитиме 15,5 тис. грн., з однієї квартири – 155 грн. Витрати за квартиру – 948 грн. (за тарифами на 01.05.2015). Проект надасть можливість заощадити до 50% тепла. Витрати з економією в 50% – 474 грн., разом з кредитом – 629 грн. Щомісячна економія з кредитом складе 319 грн. (без компенсації). Якщо вартість матеріалів і обладнання становить 400 тис. грн., держава компенсує 160 тис. одноразово, що означає, що термін вашого кредиту скоротиться з 60 до 30 місяців. Погодьтесь, вигідно!

Звертаємо Вашу увагу на те, що держава компенсує лише придбання матеріалів та обладнання. Робота до цього переліку не входить. Щоб отримати кредит і компенсацію, потрібно зробити кілька простих кроків.

Перший. Обрати товар, необхідний для проведення енергозберігаючих заходів.

Другий. Прийняти рішення про реалізацію проекту. Необхідна умова для отримання кредиту – 75% всіх співвласників будинку (не тільки членів ОСББ) на загальних зборах проголосували «ЗА» виконання проекту за рахунок кредиту. Термін існування ОСББ – не менше 6 місяців.

Третій. Надати необхідний пакет документів до банку. Насамперед це енергоефективний проект з усіма необхідними розрахунками, установчі та фінансові документи ОСББ (70% власників квартир є членами ОСББ).

Четвертий. Отримати згоду від банку та кредитні кошти.

П’ятий. Надати до банку документи, що підтверджують цільове використання грошей.

Шостий. Отримати компенсацію 40% суми кредиту.

Більш детальну інформацію можна отримати в Контакт-центрі (тел .: 0-800-210-800), у відділеннях або на офіційному сайті Ощадбанку (www.oschadbank.ua). На сайті можна залишити свої контакти, і фахівець Ощадбанку не лише проконсультує, але й за необхідності візьме участь у зборах ОСББ. На сайті також є контакти представника банку в кожній області України.

Не гайте часу – до закінчення поточного бюджетного року залишилось зовсім небагато.