Епідемічна ситуація зі сказу в країні залишається нестійкою – щороку реєструються поодинокі випадки захворювань серед людей.

У той же час є сприятливі умови для поширення захворювань серед людей, оскільки вся територія країни є неблагополучною щодо сказу. За останнє десятиріччя (з 2005 по 2014 рр.) значно перевищують (в 1,75 рази – 30 випадків проти  15) показники попереднього десятиріччя (1995-2015 рр.).

У 2014 році зареєстровано 4 випадки захворювань по одному в Одеській, Волинській  (дитина 3-х років), Рівненській, Кіровоградській областях. Джерелами збудника були у  2-ох випадках лисиці, в інших – безпритульна собака та домашній кіт.

У 3-ох випадках захворілі, після укусів тваринами, за медичною допомогою не зверталися. У Кіровоградській області потерпіла від укусу лисиці отримала  4 щеплення вакциною КоКАВ без введення антирабічного  імуноглобуліну.

В 2011 році  в Роменському районі зареєстровано випадок сказу серед людей. Померла мешканка с. Дзеркалка від сказу, яка була покусана хворою на сказ домашньою кішкою. Кішка  пала на другий день після нанесеного укусу. Жінка за медичною допомогою своєчасно не звернулася. Через 60 днів після нанесеного укусу постраждала захворіла, госпіталізована в лікарню, і не зважаючи на призначене лікування,  хвора померла через 2 доби.

Захворюваність людей реєструвалася на фоні вкрай незадовільної епізоотичної ситуації. За даними Державної ветеринарної та фітосанітарної служби,   кількість неблагополучних   населених  пунктів  складає 937, кількість виявлених тварин, хворих на сказ  складає – 1070.

Вогнища сказу, які в попередні роки, зареєстровані в усіх природно-географічних зонах та регіонах країни.

Серед джерел  збудника сказу, як і раніше, перше місце займають лисиці – 38,7 % від усіх захворілих тварин (414 випадків), далі – коти – 25,6 % (274), собаки – 20,0 % (215), свійські тварини – 11,8 % (116), зокрема, ВРХ – 9,9 %  (106), ДРХ – 0,93 % (10 ).

В місті Конотоп  26 червня поточного року ускладнилась епізоотична ситуація по захворюваності на сказ серед тварин.

Зареєстровано випадок сказу, лабораторно підтверджений, серед бродячої тварини – собаки, яка перебувала на території району Загребелля, вул. Завгородня.

В вогнищі проводяться відповідні протиепідемічні та протиепізоотичні заходи щодо локалізації та ліквідації вогнища.

Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується враженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю, якщо своєчасно не проводились лікувально – профілактичні щеплення. Людина заражається сказом при покусах тваринами, хворими на сказ, а також можливо заразитися при догляді за хворими тваринами, при контакті з предметами, які інфіковані слиною хворих тварин, при знятті шкури з хворих на сказ тварин, коли вірус сказу проникає через пошкоджені шкіряні покрови.

Вірус сказу з’являється в слині тварини за 10 днів до появи видимих ознак хвороби. Ось чому і являється небезпечними покуси, нанесені зовнішньо здоровими тваринами.

На сказ хворіють домашні і дикі тварини. Хворі дикі тварини не бояться людей, заходять в населені пункти, кусають домашніх тварин та нападають на людей.

Ситуацію зі сказу ускладнює наявність в населених пунктах великої кількості бездомних собак і котів, не щеплених проти сказу, а також не правильне утримання домашніх собак. Бездомні тварини живуть на територіях населених пунктів, і є  постійним джерелом зараження збудником  сказу людей і тварин.

Кількість осіб, які звернулись за антирабічною допомогою в 2014 році в Сумській області становило 2127, в т. ч. на сказ тваринами 24 чол. Профілактичних щеплень проти сказу призначено 426 особам.

В КЗ  «Конотопська ЦРЛ» ім.ак. М.Давидова в 2014 році за антирабічною допомогою звернулись 89 чол., з них покусаних бродячими тваринами – 28 чол., призначено профілактичний курс щеплень проти сказу – 35 чол.

За поточний період поточного року в Конотопську ЦРЛ звернулось 32 особи, покусаних бродячими тваринами – 8 чол. Призначено курс лікувально – профілактичних щеплень проти сказу 6 особам.

В умовах  неблагополучної епізоотичної ситуації, неефективних заходів щодо вирішення проблеми безпритульних тварин (собак і котів),   незадовільного   контролю за їх утриманням, недостатнього обсягу щеплень тварин проти сказу, своєчасна та кваліфікована спеціалізована медична допомога особам, які зазнали нападу тварин, особливо з підозрою на захворювання та хворих на сказ, залишається однією з найбільш важливих ланок у комплексі заходів запобігання захворюванням людей на сказ.

Що необхідно знати кожному,  щоб уникнути захворювання на сказ:

–               При покусах домашніми чи дикими тваринами необхідно ретельно промити рану під проточною водою з милом, краї рани обробити 70*спиртом або 5% настойкою йоду і негайно звернутися до лікаря для вирішення питання призначення курсу щеплень проти сказу.

–               Призначений курс щеплень необхідно закінчити повністю і не допускати переривів. Під час щеплень і протягом 6 місяців після його закінчення не можна вживати спиртні напої, охолоджувати чи перегрівати організм.

–               Тварину, що покусала людину, якщо вона зовні здорова, вбивати не слід.  Її треба ізолювати на 10 днів для ветеринарного спостереження.

–          Не знімайте шкуру з підозрілих на хворобу тварин.

– Оберігайте дітей від покусів тваринами і не дозволяйте їм гратися з бездомними собаками чи кішками.

–          Повідомляйте ветеринарній службі про хворих тварин чи їх трупи.

–               Пам’ятайте, що собак необхідно щорічно реєструвати та проводити їй щеплення проти сказу, утримувати прив’язаними чи на закритому подвір’ї.

–               Прохання до мешканців міста, якщо Ви утримуєте тварин (собак чи котів), то не викидайте їх через деякий час на вулицю, тим самим не збільшуйте кількість бездомних  бродячих тварин.

 Враховуючи вищевказане, епідемічний прогноз  щодо сказу залишається неблагополучним. Організація та проведення заходів попередження сказу потребують комплексного вирішення  з участю відповідних  зацікавлених служб і відомств.

Ще раз нагадую – якщо Ви постраждали від покусів тварин,   негайно звертайтесь за  медичною допомогою в лікувальний заклад.

 Головний державний санітарний

лікар м. Конотоп, Конотопського

та Буринського районів                                                         О.В.Романюк