11 липня в Конотопі урочисто відкрито пам’ятний знак з нагоди 356-ї річниці перемоги війська під проводом Гетьмана Виговського у Конотопській битві 1659 року.

Цей пам’ятний знак, який має форму каменя і важить близько 4 тонн, створений скульптором Валентином Осадчим. Взагалі, створення такого знаку було громадською ініціативою, яку підтримав та втілив у життя Київський міський авто-мотоклуб  та його президент – кандидат психологічних наук, чемпіон України з кільцевих автомобільних перегонів, багаторазовий рекордсмен України  Сергій Малик зі своєю командою, до якої, окрім членів клубу, увійшли  історики, бізнесмени тощо.

Перед тим, як бути встановленим у нашому місті, пам’ятний знак 28 червня – на День Конституції України – було презентовано Київській громаді, освячено на Хрещатику в рамках роад-шоу «Україна єдина», а потім провезено містами України за маршрутом Київ – Житомир – Рівне – Львів – Тернопіль – Івано-Франківськ – Чернівці – Хмельницький – Вінниця – Одеса – Миколаїв – Херсон – Запоріжжя – Дніпропетровськ – Харків – Полтава – Суми – і, нарешті, Конотоп.

Місцем для встановлення символу перемоги було обрано сквер біля будинку культури «Зоряний». Незважаючи на мінливу погоду, подія зібрала велику кількість конотопців, для яких було підготовлено різноманітну програму заходів, серед яких виставка декоративно-прикладного мистецтва, працювало містечко майстрів, атракціони та розваги для дітей. Звичайно, не обійшлося й без смачного козацького кулішу, а усі охочі мали змогу на згадку про урочистий день придбати український сувенір або вироби майстрів народних мистецтв.

І ось, після святкових заходів у с.Шаповалівка Конотопського району, до місця відкриття прибули почесні гості: голова Сумської ОДА Микола Клочко, заступник голови Сумської обласної ради Віра Лаврик, народні депутати України, серед яких відомий український кримськотатарський політик і громадський діяч, голова Меджлісу кримськотатарського народу, почесний професор Києво-Могилянської академії Рефат Чубаров та Олег Медуниця, керівники м.Конотопа та інших міст Сумської області та України, активісти Київського авто-мотоклубу.

Емоційно та проникливо промовляючи перед присутнім, усі виступаючі проводили паралелі між подіями 17 століття та сьогоденням, закликаючи до єдності заради перемоги. «Те, як ми перемогли у Конотопській битві, показує, що ми переможемо в боротьбі з російським агресором і сьогодні. Сумщина – форпост боротьби з цією імперією зла. У наших жилах тече козацька кров, тому перемога буде за нами», – зазначив Микола Клочко. А Рефат Чубаров наголосив, що «жоден народ, який не пам’ятає своє минуле, не може розраховувати на майбутнє. 356 років тому була визвольна боротьба українського народу. Тоді полягли і тисячі кримських татар. Я вірю в те, що наші спільні зусилля допоможуть тому, що наш підлий сусід піде з України і кримських земель».

Почесну місію відкрити пам’ятний знак виконали Сергій Малик та Микола Клочко. А завершилось святкування концертною програмою, в якій взяли участь творчі колективи та виконавці з Конотопа та Сум.

То ж тепер у Конотопі кожен може прочитати напис на  камені, який нагадує про славну минувшину та дає надію на майбутнє: «Цей пам’ятний знак установлено на честь перемоги козацького війська спільно з представниками військ країн сучасної Східної Європи над Московською окупаційною армією у Конотопській битві влітку 1659 р.».