Ми з болем говоримо сьогодні про генофонд українського народу, непоправно підірваний голодомором тридцять третього року. Скільки людей загинуло в кожному селі, в кожному місті не підраховано, та це, мабуть, зробити і неможливо, тому що вже в 1934 році працівники ДПУ забрали і знищили документи, де згадувалось, хто і коли помер і де похований.

Дискусії навколо голодомору стали причиною створення Міжнародної комісії по розслідуванню голодомору 1932-1933 р.р. в Україні – неурядового органу, до якого увійшли кращі правознавці, юристи світу.

Ось лише деякі висновки цієї комісії:

«Україна втратила понад 3 млн. свого населення, а ще мінімум 3 млн. – це втрати в національному прирості населення. Водночас за тих же умов сусідні республіки одержали приріст населення: Росія + 28%, Білорусія + 11,2% , коли проводився перший перепис населення, посадові особи, відповідальні за виявлення факту дискримінації населення, були розстріляні».

Голод фактично розпочався з весни 1931 року. У Конотопському міському ЗАГСі збереглися документи про кількість померлих цього періоду:

 

Рік

Кількість померлих

Кількість народжених

1.

1931

538

812

2.

1932

607

917

3.

1933

1677

708

4.

1934

1062

629

5.

1935

287

773

 

Ось про що ці дані свідчать: у 1931 році (до початку Голодомору) у м. Конотопі померло 538 мешканців, а в рік голодомору в 1933 році – жителів нашого міста загинуло від голоду 1677 чоловік, тобто майже у 3,5 рази більше.

Найбільше від цього лиха постраждали діти. Жахливим випробуванням для підлітків та дітей став 1932 рік, упродовж якого масового гинули діти у містах і селах. За перше півріччя 1932 року у містах, за далеко не повними підрахунками, виявили понад 5 тисяч безпритульних підлітків, число котрих поповнювалося дітьми, що прибували кожного дня до міста з надією знайти шматок хліба. Їх привозили батьки з надією, що діти тут виживуть, підкидали їх родичам, в дитбудинки.

За спогадами Мартиненко Дмитра Петровича родом із села В’язове, в Конотопі був дитбудинок, куди звозили дітей, батьки яких загинули від голоду.

Старожили нашого міста згадують, що в 1933 році в Конотопі при деяких школах відкривали пункти для харчування дітей. Але якість їжі, котру давали дітям, була дуже низькою, тому були випадки, що діти, наївшись, хворіли і навіть помирали.

Складно підрахувати загальну кількість померлих від голоду дітей, особливо до 3-х років, їх не пам’ятають очевидці голоду.

Для забезпечення життєдіяльності дитячого організму, не нижче навіть голодної норми, необхідно було мати щодня 300 грамів хліба, склянку молока, пів-яйця, 5 грамів цукру, жирів, і 25 грамів м’яса. Такої норми не мали навіть робітники в містах, а діти тим більше.

У місті робітники та інтелігенція отримували скромні пайки, які навряд чи допомагали вижити. Вчитель одержував 8 кг кукурудзяної муки на місяць. Для інженерно-технічних працівників були пільги. Хлібна картка була іменною. Вона являла собою вузьку смужку жовтого паперу з двома рядами чисел від 1 до 31. Пайка хліба за цією категорією становила 200 грамів. На день можна було отримати лише одну пайку, і при цьому одне з чисел на папірці відрізувалося.

Крамниць, де торгували хлібом, було небагато, черги були величезними. Студенти харчувалися в їдальні. Основним продуктом була соя. Біля їдалень, біля хлібних магазинів просто на землі сиділи і лежали опухлі від голоду люди, простягали руки за допомогою. Жінки, чоловіки, в основному працездатного віку.