Сумський письменник і журналіст Євген Положій презентував у Конотопі роман «Іловайськ»

За матеріалами газети “Конотопський край”ILOVAYSK

3 грудня  в читальній залі бібліотеки ПТ КІ СумДУ зібралися студенти і викладачі Політеху, представники закладів освіти та культури Конотопщини, представники місцевих ЗМІ, громадських і волонтерських організацій міста. Вони прийшли сюди, аби поспілкуватися з сумським письменником і журналістом, редактором газети «Панорама» Євгеном Положієм, який представив на суд конотопського читача свій новий роман «Іловайськ», що вийшов у видавництві «Фоліо» саме до річниці трагічних подій Іловайського котла.

«Іловайськ — точка болю на географічній карті», — так презентував цей твір відомий український журналіст Сергій Руденко. “Іловайськ” увійшов у десятку кращих українських книг про АТО, отримав спеціальну відзнаку малого громадського журі на Львівському форумі книговидавців, визнаний кращою книгою про війну. Цікавою особистістю  є і автор книги.

Євген Положій  — український письменник, журналіст, головний редактор кількох часописів, син українського письменника та сценариста Віктора Положія. Народився в смт. Терни Недригайлівського району Сумської області. З п’яти років мешкає в м. Суми. Вищу освіту отримав у Сумському педагогічному університеті імені А.С.Макаренка (філологічний факультет).

Був журналістом у багатьох періодичних  виданнях, автором та ведучим кількох інформаційно-розважальних програм на ТРК «Відікон». З грудня 1998 р. по теперішній час — головний редактор сумської суспільно-політичної газети «Панорама» (неодноразовий переможець та лауреат всеукраїнських конкурсів з журналістики, маркетингу та дизайну). Одружений, виховує 4 синів.

Презентуючи свій останній за датою виходу роман, Євген Вікторович поділився з учасниками заходу історією написання книги, куди увійшло 16 новел, написаних після десятків інтерв’ю з людьми, які вижили на війні і є очевидцями подій в Іловайському котлі. Про що цей роман? Про війну та людей, які опинилися на ній. Книга про жертовність і боягузтво, про героїзм і зраду, про людяність у найкритичніших ситуаціях та трагедію, масштаби якої досі замовчуються.

За словами Євгена Положія, він хотів спробувати розібратися з безліччю питань стосовно подій в Іловайському котлі, найбільш болючішій та кривавій сторінці в історії війни на Сході України, на які ще й досі немає відповіді.  «Я не проводжу розслідування, не шукаю винних у трагедії. З кожного епізоду ви можете самі зробити висновок про те, хто винен. Зрештою, ця книга не лише про Іловайський котел, а про всі котли, які були під час АТО», – наголосив автор.

ILOVAYSK1Героями роману є справжні захисники, хіба що їхні імена автор дещо змінив. Крім того, в книзі є кілька вигаданих персонажів, в уста яких Євген Положій вклав найгостріші, найболючіші і часом шокуючі слова правди про те, що насправді відбулося в другій половині серпня 2014 року. Ця правда йде в розріз з офіційною версією подій, тому люди, які знайшли в собі сміливість озвучити пережите, не мають від цього постраждати.

Серед загиблих в АТО героїв, які відійшли у вічність, є й  наші земляки, які віддали найцінніше – своє життя за свободу і незалежність України. Це – Анатолій  Шульга (позивний «Бізон») – боєць полку «Азов», який загинув під Маріуполем, Андрій Ваховський (позивний «Браво») – боєць 2-ого батальйону спецпризначення нацгвардії «Донбас», Михайло Сусло (позивний «Слідопит»)  –боєць батальйону ОУН та Євген Бірюков (позивний «Кемпфер») – боєць батальйону патрульної служби особливого призначення «Гарпун». Присутні на заході вшанували хвилиною мовчання своїх земляків та всіх, хто не повернувся з російсько-української війни.

Під час заходу, традиційно організованого викладачем Політеху, представником громадської організації «Я – волонтер» Тетяною Радько, слово мали й військовий капелан, священик отець Степан і боєць полкової розвіддиверсійної роти полку «Азов» із позивним «Артист».

Згадали й про волонтерів, які вже майже два роки є надійним тилом для української армії. Присутні на заході представники ГО «Я – волонтер» подарували Євгенові Положію та його помічниці – журналісту газети «Панорама» Юлії Левківській символічні сувеніри. До речі, про цю небайдужу дівчину ми вже розповідали нашим читачам, коли разом зі своїми колегами  вона презентувала в нашому місті проект «Вічна пам’ять героям», ініційований «Панорамою» на чолі з Євгеном Положієм.

Наприкінці презентації усі охочі мали змогу придбати роман «Іловайськ». Ті ж, хто не зміг прийти на захід, але хотів би мати це видання, можуть звертатися до бібліотеки Політеху.

Того дня поспілкуватися з письменником і журналістом Євгеном Положієм могли й учні та вчителі Конотопської гімназії, де також відбулася презентація роману.

Олена Савела