2015 рік відзначився в сучасній історії України, як рік чергових місцевих виборів, що проходили згідно вимог нового Закону України “Про місцеві вибори”. За період існування автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи “Державний реєстр виборців” це були шості вибори, які проходили на території всієї України. Про те, яким був для органів Державного реєстру виборців рік, що минає, ми поцікавились у начальника відділу ведення  Державного реєстру виборців міської ради Олександра Павлоградського.

Що вдалося зробити за цей рік? Що відрізняло виборчий 2015 рік від попередніх років?

По-перше вдалося виконати всі ті завдання, що покладала на органи Державного реєстру виборців Центральна виборча комісія. Найголовніше, це виготовлення згідно вимог календарного плану попередніх списків виборців та іменних запрошень, уточненого списку, передача зазначеної виборчої документації до відповідних дільничних виборчих комісій. Крім того, необхідно було надавати комісіям методичну допомогу, як працювати з виборчим списком. Коли і які зміни вносити, на підставі яких нормативних документів, тощо.

Мали місце і нестандартні ситуації, як, наприклад, побажання розташувати виборців у виборчому списку у певному порядку, для більш зручної роботи дільничної виборчої комісії. Складність полягала в тому, що кількість виборчих дільниць є меншою, ніж кількість виборчих округів. Як ви знаєте, округів було 36, а дільниць всього лише 33. Тому на прохання територіальної виборчої комісії в робочому порядку довелось співпрацювати зі службою Розпорядника Державного реєстру виборців і допомагати вирішити питання, а саме переформатувати списки виборців по певним дільницям таким чином, щоб членам ДВК було зручніше працювати. Слід, зазначити, що це вдалося зробити.

Крім того, на виконання постанов ЦВК, відділи Державного реєстру виборців по всій крайні виконували, так би мовити роль “поштових голубів”, тобто передавали інформацію від відповідних територіальних комісій до Центральної виборчої комісії, оскільки прямого зв’язку між ТВК та ЦВК не було. На мій погляд, з урахуванням, що на минулих виборах такого досвіду ми не мали, деякі питання з часом можуть бути вдосконалені. Наприклад, вже маючи певний досвід по відправці інформації, що потім розміщується на офіційному веб-сайті ЦВК у розділі відповідного виборчого процесу, можна бути оперативніше виправити технічну інформацію, що підлягає оприлюдненню та попередньо доводити вимоги по оформлення інформації відповідній ТВК. І, відповідно, інформація раніше стане доступна широкому загалу користувачів глобальної інформаційної мережі.

Скільки виборців звернулось до Вас за виправленням помилок?

Ця кількість не велика порівняно з минулими виборами, скажімо президентськими або парламентськими. 82 особи написали письмові заяви по виправленню неточностей, з них включено до Реєстру 30 осіб, внесено зміни до персональних даних 16 осіб, у 36 осіб внесені корективи до виборчої адреси. 128 осіб звернулися до відділу, перевірили інформацію про себе, та помилок не виявили.

Для порівняння: за 2014 рік за письмовими заявами до відділу звернулись 455 осіб, щоправда протягом 2014 року відбувалось аж 2 виборчих процеси.

Що, на Вашу думку, суттєво впливає на якість виборчих списків? Хто не допрацьовує або можливо комусь вигідно, щоб у списках виборців були помилки?

В цьому питанні досягти розуміння можна порівнявши деякі цифри. Наприклад, кількість виборців, включених до уточненого списку становить 64060 громадян. Кількість громадян, що прийшли на виборчі дільниці та прийняли участь в голосуванні 25513. Тобто по останній цифрі ми маємо надію, що всі ці виборців бачили свої персональні дані і в них все відповідає дійсності, а от що стосується іншої, більшої частини виборців міста, тут ми з Вами можемо лише сподіватися на те, що відповідальні служби щомісяця надають повну та достовірну інформацію та, шляхом візуального контролю виявляти певні записи, що потребують уточнення. Питання якості інформації, що потрапляє до бази даних, перебуває на постійному контролі.

А взагалі, якщо кожен виборець, хоча б та категорія громадян, а їх немало, що користуються Інтернет, перевірила б свої дані та дані своїх близьких в “Особистому кабінеті виборця”, ми б отримали реальну картину, та, відповідно, реальну інформацію, яка потребує додаткового опрацювання. Адже, якщо в цьому сервісі виборець отримає негативну відповідь, відповідний відділ ведення зобов’язаний опрацювати надіслану виборцем інформацію, і у разі підтвердження її, внести до Реєстру зміни.

Зробити досконалою базу про громадян, неможливо без контролю та участі громади.

Багато змін вноситься до бази даних за рік?

Щомісячно відповідальні заклади на установи: Державна міграційна служба, органи юстиції, військові частини, заклади охорони здоров’я, органи опіки та піклування, установи виконання покарань надають до відділу ведення Державного реєстру виборців інформацію, що зміни, що відбулися. Вся ця інформація потрапляє до єдиної загальнодержавної системи, де опрацьовується, аналізується, і разі необхідності, додатково уточнюється.

Протягом 2015 року змін зазнали 20296 записів: включено 751 громадянин, зміни внесені стосовно 18328 осіб, 1217 записів знищені.

Крім того, відділ на виконання доручень ЦВК або за власною ініціативою надав до відповідних служб 82 запити, що стосуються 1019 громадян.

Які плани на майбутнє для Державного реєстру виборців?

Хотілося б, щоб молода, але вже з певними напрацюваннями система  продовжувала працювати, адже дані Державного реєстру виборців вже стають в пригоді не тільки під час виборів. До відділу надходять запити, щодо осіб, що прибули з АРК, Луганської, Донецької області та за допомогою даних Держреєстру Державна міграційна служба допомагає цим особам в поновленні документів, вирішенні деяких питань, що нагально необхідно вирішити. Таких запитів ми розглянули 83.

За підтримки громади, за допомоги небайдужих активних громадян вдається уточнювати дані Реєстру. Сподіваємось на таку співпрацю і в майбутньому.

Шановні виборці! Кожен виборець міста може  перевірити свої персоніфіковані дані у відділі ведення Державного реєстру виборців Конотопської міської ради та звернутися з мотивованою заявою щодо неправомірного включення або невключення до Реєстру, виправлення недостовірних відомостей щодо себе чи інших осіб з понеділка по п’ятницю за адресою: м.Конотоп, проспект Миру 8, кабінет 305 (ІІІ поверх адмінбудівлі міської ради), телефони для довідок 6 55 96, 6 55 09. Ми будемо раді будь-якій інформації, що дозволить покращити дані, що містяться в Державному реєстрі виборців та не допустити напруги під час проведення виборів будь-якого рівня, принаймні у тих питаннях, що стосуються списків виборців.