Історія перша. Довготривалий гарантійний ремонтSPOZHIVA4

Анатолій придбав мобільний телефон. Через два дні апарат перестав  працювати — під час розмови почав самовільно вимикатися. Наступного дня Анатолій поніс телефон до магазину, в якому він був придбаний. В магазині апарат не прийняли, і відправили Анатолія до сервісного центру. В сервісному центрі апарат взяли без проблем, сказали зателефонувати за два тижні, можливо, телефон уже відремонтують. Зателефонувавши через два тижні, Анатолій  почув відповідь, що доведеться почекати ще тиждень, а через тиждень сказали, що для ремонту потрібна деталь, тож чекайте ще кілька тижнів… Тут терпець йому увірвався. Анатолій зібрався скаржитися на сервісний центр, коли помітив напис дрібними літерами у квитанції з сервісного центру: споживач згоден, що в разі відсутності необхідної деталі, ремонтуватися виріб може у термін до 60 календарних днів. Анатолій звернувся за роз’ясненням своїх прав як споживача до відділу контролю  міської ради.

Коментар

У даному випадку ми маємо справу з товаром неналежної якості. Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі Закон), придбавши такий товар, покупець має право протягом встановленого гарантійного строку вимагати:

пропорційного зменшення ціни на такий товар;

безоплатного усунення недоліків товару в розумний термін;

компенсації витрат на усунення недоліків неякісного товару.

Відповідно до норм п.3 ст.8 Закону вимоги споживача, встановлені частиною 1 цієї статті, пред’являються на вибір споживача продавцеві за місцем купівлі товару, виробникові або підприємству, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача (сервісному центру). Тобто, Анатолій мав право здати телефон на  ремонт в магазині і не витрачати свій час на відвідини сервісного центру.

За Законом, усунення недоліків неякісного товару (тобто ремонт) проводиться протягом 14 днів з дня пред’явлення покупцем такої вимоги. Проте закон допускає, що за згодою сторін може бути встановлений інший термін ремонту. Тому, підписуючи акт приймання товару в магазині чи сервісному центрі, потрібно уважно перевірити не лише правильність даних про товар і його стан на момент здавання в ремонт, а й інформацію про терміни виконання робіт. Підписавши акт, Анатолій  погодився з терміном ремонту в 60 днів.

Проте, це не означає, що покупець має бути два місяці без телефону. На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається товар аналогічної марки (артикулу, модифікації), причому з доставкою.

Для цього продавці і виробники повинні створювати у себе обмінні фонди (абз. 2 п. 9 ст. 8 Закону). Така вимога стосується не всіх категорій товарів, а лише тих, які входять до Переліку, затвердженого Кабміном. Це, зокрема, телефонні апарати, серед них і мобільного зв’язку.

За кожний день затримки виконання вимоги про надання товару аналогічної марки  та за кожний день затримки  усунення недоліків понад установлений строк (чотирнадцять днів) споживачеві виплачується неустойка відповідно  в розмірі 1%  вартості товару .

Історія друга. Про дистанційну торгівлю

Валентина замовила куртку дитячу демісезонну в інтернет-магазині. Кур’єр доставив замовлення вчасно, товарний чек надав. Але, після примірки виявилося, що розмір куртки сину не підходить, тож Валентина вирішила повернути товар. Всі ярлики збереглися, розрахунковий документ теж Валентина зателефонувала до Інтернет-магазину. Менеджер магазину по телефону запропонувала відправити товар поштою, а гроші вони обіцяли відправити поштовим переказом на ім’я покупця протягом двох тижнів. При цьому Валентина так і не отримала чіткої відповіді на запитання, чи буде відшкодовано вартість пересилки, тому і зателефонувала до відділу контролю міської ради за консультацією.

Коментар

Торгівля через Інтернет відноситься до так званих договорів, укладених на відстані. Дія Закону України «Про захист прав споживачів» поширюється і на ці випадки теж.

Валентина може розірвати договір купівлі-продажу, тобто повернути товар і отримати назад гроші протягом 14 днів з дня отримання товару (документ для підтвердження — товарний чек). При цьому Валентина має повідомити продавця про місце, де товар може бути повернений (в неї дома, офісне приміщення, магазин, склад).

Можливість повернення товару поштою обумовлюється лише тоді, коли товар був надісланий покупцю поштою. При цьому будь-які витрати, пов’язані з поверненням продукції, покладаються на продавця. Якщо ж покупець здійснює доставку товару продавцеві за свій рахунок, продавець повинен відшкодувати всі витрати, пов’язані з поверненням товару. Крім того, якщо продавець «тягне» з тим, щоб забрати товар, і він зберігається у покупця більше 60 днів, такий товар переходить у власність покупця без зобов’язань з оплати його вартості.

У разі розірвання договору, укладеного на відстані продавець повинен повернути покупцеві сплачені гроші протягом 30 днів з моменту повідомлення покупцем про бажання розірвати договір. Споживач має право не повертати продукцію до моменту повернення йому сплаченої ним суми грошей.

Якщо, протягом установлених строків, подавець не здійснює повернення сплаченої суми грошей за продукцію у разі розірвання договору, споживачеві виплачується неустойка в розмірі 1% вартості продукції за кожний день затримки повернення грошей.

Шановні споживачі, ще раз звертаємо вашу увагу, перед тим, як придбати товар в інтернет-магазині (заключити договір на відстані) уважно ознайомтеся з інформацією про магазин, товар, гарантійні зобов’язання, порядок прийняття претензій, розірвання договору, тощо, яку повинен надавати інтернет-магазин на своїй сторінці відповідно до п.2 ст.13 Закону України «Про захист прав споживачів».