Визначимо головні зміни, які набрали чинності з 13.01.2016 року. Отже, що змінилося, зокрема, передбачено:
1. Внутрішньо переміщеною особою може бути, громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебувє на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні.
2. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є факт проживання на території, з якої особа перемістилася.
3. Визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (внутрішньо переміщена особа подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості);
4. Вилучено норму, якою передбачено проставлення територіальними органами Державної міграційної служби на довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відмітки про реєстрацію місця проживання та здійснення перевірки місця фактичного проживання внутрішньо переміщених осіб.
Внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомляти про зміну місця проживання управління праці та соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.
У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомити про це не пізніш як за три дні до дня від’їзду.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання рішення про скасування дії довідки приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.