21 лютого по всьому світу відзначається Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у IMG_2822Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни у листопаді 1999 року ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. В Україні це свято відзначається з 2000 року.

У світі існує близько шести тисяч мов. На превеликий жаль, майже половина знаходяться під загрозою зникнення. Це трапляється у тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.

До відзначення Міжнародного дня рідної мов у м.Конотопі відбулася акція «Говорити українською – це модно». В рамках цієї акції було проведено опитування жителів міста. Люди охоче відповідали на запитання, які їм було поставлено. Громадяни, котрі у повсякденному житті вживають російську мову, намагалися переходити на спілкування українською.

У ході опитування було виявлено, що високий відсоток людей говорить українською мовою, переважно це була молодь. Ті, що вживають російську мову – люди, котрі навчалися в російськомовних навчальних закладах або переселенці з інших держав, але вони розуміють і володіють українською. На запитання: «Яку мову Ви вважаєте рідною?» всі відповідали, що українську мову вони вважають рідною.

Деякі з опитуваних, відповідаючи на запитання про те, як вони намагаються удосконалювати своє знання української, відповіли, що вчаться у своїх дітей.

Респонденти також говорили про те, що знання державної мови є обов’язком громадянина перед своєю Батьківщиною.

У рамках акції «Говорити українською – це модно» були роздані листівки із віршем про мову та закликом спілкуватися українською.

Усі учасники опитування запевнили, що мають бажання і готові переходити на спілкування українською. Віримо, що так і буде, адже мова – це історія народу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

Також 22 лютого з нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови у кінотеатрі “Мир” відбувся святковий концерт в честь української мови. З привітальним словом звернулася до усіх секретар міської ради Олена Багрянцева. Вона закликала плекати і любити нашу рідну українську мову, бути гордим з того, що ми – українці. Вона також нагородила переможця агітаційно-виховного проекту “Теледиктант”, який відбувся напередодні. Ним виявився державний службовець Конотопської міської ради П’явка Володимир Борисович. Ще троє учасників отримали грамоти за хороші результати в агітаційно-виховному проекті. Подяками міського голови були нагороджені методист відділу освіти Н.В.Пивовар та вчитель української мови СЗОШ №9 І.А.Пасько, яка зачитувала диктант.

Як повідомила Наталія Володимирівна Пивовар, написання диктанту було символічним і спонукало до вивчення, удосконалення знань рідної мови.