DSCN1758Конотопською місцевою прокуратурою організовано та проведено спільну нараду за участі керівників та представників відділів (відділень) поліції, кримінально-виконавчої інспекції, служб у справах дітей, відділів освіти та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Конотопського району та міста Конотоп, Буринського, Путивльського Білопільського районів. Захід відбувся під головуванням в.о. керівника Конотопської місцевої прокуратури Андрія Наталича та за участі Олени Луцик, начальника відділу ювенальної юстиції, старшого радника юстиції прокуратури Сумської області.

На нараді обговорено інформацію про стан протидії злочинності серед неповнолітніх, ефективності діяльності органів державної системи профілактики щодо попередження правопорушень серед дітей на території, яка відноситься до юрисдикції Конотопської місцевої прокуратури.

За результатом проведення нарада зазначила що, незважаючи на вжиті заходи, допускаються порушення прав дітей, які вступили у конфлікт із законом та визнано, що стан протидії підлітковій злочинності в області не повною мірою відповідає вимогам чинного законодавства, а вжиті заходи на цьому напрямі є недостатніми.

З урахуванням вимог сьогодення та змін у законодавстві потребує переформатування превентивна та профілактична діяльність органів та служб у справах дітей.

У зоні ризику перебуває велика кількість дітей, що виховуються у кризових, малозабезпечених, соціально-незахищених сім’ях, або залишилися без батьківської опіки  у зв’язку з проведенням антитерористичної операції, невиконання батьками обов’язків по вихованню власних дітей, пияцтва тощо.

Відповідно зусилля органів державної системи профілактики мають бути спрямовані на забезпечення дієвої та ефективної  соціальної роботи з  дітьми та їх сім’ями, а також вжиття конкретних заходів до захисту прав дітей, які скоїли кримінальні правопорушення, опинилися у складних життєвих обставинах.

Залишається складною криміногенна ситуація у підлітковому середовищі. Питома вага  злочинів, скоєних підлітками упродовж року є незмінною і становить 5,7%, що вище ніж в цілому по державі.

Майже вдвічі зросла кількість злочинів, вчинених неповнолітніми у  м. Конотоп та Конотопському районі, у сім разів – у Буринському районі.

Спостерігається тенденція до вчинення дітьми тяжких та особливо тяжких злочинів (близько половини з загальної кількості кримінальних правопорушень), у тому числі  вбивств,  грабежів, багатоепізодних крадіжок.

Майже на чверть зросло число підлітків, які вчинили кримінальні правопорушення. Турбує той факт, що упродовж двох останніх років переважна більшість злочинів вчиняється учнями загальноосвітніх, професійно-технічних та студентами вищих навчальних закладів.

Щороку збільшується число дітей, які вчиняють кримінально-карані діяння до досягнення віку кримінальної відповідальності. За 2015 рік  закінчено досудове розслідування стосовно 6 осіб, які вчинили правопорушення у віці від 11 років до досягнення віку кримінальної відповідальності.

Тому особливої уваги потребує профілактична робота з неповнолітніми, до яких застосовані примусові заходи виховного характеру з метою недопущення скоєння дітьми повторних злочинів. На сьогодні, ні органи поліції, ні служби у справах дітей, ні педагогічні колективи не приділяють належної уваги соціальній роботі з такими дітьми, що призводить до скоєння ними нових злочинів.

Упродовж року 14 неповнолітніх, тобто кожен третій, скоїв кримінальні правопорушення у групі. Кожен восьмий підліток вчинив злочин повторно, кожен десятий – маючи не погашену судимість.

Однією з причин такого становища, поряд з економічними та соціальними факторами, відсутністю виховного впливу сім’ї є упущення та прорахунки в діяльності органів державної системи профілактики, передусім у роботі з неповнолітніми, засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, а також дітьми з кризових сімей.

Відсутність спільних, узгоджених дій між органами поліції, кримінально-виконавчої інспекції, службами у справах дітей, органами освіти, центрами соціальних служб, а також не з’ясування всіх причин та умов скоєння злочину, обставин проживання та оточення дітей як на стадії досудового розслідування, так і в ході виконання судових рішень, призводить до повторного скоєння дітьми правопорушень.

Педагогічними працівниками не завжди виконуються вимоги ст. 56 Закону України «Про освіту» щодо попередження негативних проявів в учнівському середовищі, захисту учнів від будь-яких форм насильства, профілактики правопорушень серед дітей. Органами освіти не забезпечено контролю за повнотою обліку навчальними закладами дітей, які скоїли злочини, інші правопорушення, схильні до вживання наркотичних, психотропних засобів та алкоголю.

Упродовж двох останніх років переважна більшість злочинів вчиняється учнями загальноосвітніх, професійно-технічних та студентами вищих навчальних закладів. Скоєно 3 вбивства – 5 учнями.

Зважаючи на викладене, з метою усунення порушень вимог чинного законодавства, виявлених недоліків і прорахунків, а також підвищення ефективності діяльності органів державної системи профілактики, спільною нарадою заплановано ряд спільних заходів, які будуть виконані у продовж 2016 року.DSCN1760