Кожній молодій людині рано чи пізно доводиться вибирати – чим він буде займатися в житті. Хто чи що впливає на вибір професії спробували розібратися фахівці Конотопського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та учні 9-х класів спеціалізованої школи №12. 2

Одна з характеристик людини – це професійна приналежність або ідентичність. Хоча будь-яка людина й має власні уподобання і захоплення, але частіше вони, при виборі професії, враховуються в останню чергу.

Великий вплив на вибір має думка батьків. Старші члени сім’ї, відчуваючи відповідальність за те як складається доля їх дітей, навіть заявляючи про те, що він вільний у виборі професії, додається фраза, що починається зі слів «Я вважаю, що ти повинен …».

Ще один важливий чинник – це думка товаришів. Як правило, дружні зв’язки не менш міцні, чим зв’зки сімейні. До того ж з друзями молоді люди часто більш відверті, ніж з батьками. Обговорення в колі друзів планів на майбутнє теж певною мірою впливає на вибір професії.

Але головним у виборі свого професійного шляху повинні бути осмислені самостійні рішення – сформована професійна ідентичність. Залишається лише продумати етапи освоєння обраної професії і власного місця в ній. Тут чималу роль грають здібності, про них потрібно судити не тільки за успіхами в школі, а й за досягненнями в різноманітних видах діяльності.

Вибираючи професійний напрямок, важливо розуміти реальність здійснення своїх планів. У молодості всі «гори» здаються досяжними, але успіху досягає той, хто дивиться на життя відкритими очима.

Саме це й обговорювали учасники інтерактивного заняття «Мандрівка до майбутньої професії». Доречі, з’ясувалося, що у більшості підлітків нав’язана або невизначена професійна ідентичність, інші  усвідомлюють проблему вибору і знаходяться у процесі її вирішення, але підходящій варіант ще не знайдений. І лише декілька учнів вже намітили свої професійні плани, що є результатом осмисленого самостійного рішення.