Буває так, що, купуючи насіння овочевих, зелених культур та квітів  передчуваєш радість отримати такі ж розкішні рослини, як і на картинці. Але в nasinnyaрезультаті, після вкладеної праці  виростає незрозуміло що, якщо взагалі виросте.

Щоб не потрапити в подібну ситуацію, будьте уважні, коли ви обираєте насіння. Досвідчені городники підказують, що особливу увагу потрібно звертати на маркування. То ж, запам’ятайте, що повинно містити  маркування якісного насіння і прослідкуйте, щоб на обраних вами пакетах були всі потрібні відмітки.

На упаковці якісного насіння, призначеного для роздрібної торгівлі, відповідно до Правил пакування та маркування насіння сільськогосподарських культур в Україні, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 22.06.2009 №426,  обов’язково вказується не тільки назва фірми-виробника, але і її поштова адреса, телефон і адреса електронної пошти.

Крім того, на пакетику повинні бути вказані:

– назва культури і сорту (якщо сорт гібридний, то поряд з назвою сорту буде стояти позначення F-1,F-2), (Перший символ означає, що  у ваших руках знаходиться гібрид 1 порядку – його насіння отримане від схрещування рослин різних сортів, а F-2 – це вже вторинні сорти. Тобто насіння, отримані від урожаю F1);

– термін придатності з точністю до місяця;

– номер партії (він стане в нагоді, якщо на майбутній рік ви вирішите купити точно такі ж насіння);

– дата фасування;

– вага насіння в грамах або кількість у штуках;

– позначення відповідного ДСТУ на сортові та посівні якості насіння.

Якщо на упаковці насіння термін придатності надрукований типографським способом, краще відмовтеся від покупки.

Вітчизняні фірми, що займаються продажем насіння, як правило, друкують пакетики великим тиражем, тому не можуть вказати точну дату розфасовки – її зазвичай наносять від руки або за допомогою спеціального штампа вже після того, як пакетики були надруковані в друкарні.

Насіння рідкісних гібридів, що відрізняються підвищеною врожайністю і стійкістю до хвороб, як правило, продають поштучно. Спробуйте на просвіт або на дотик визначити, чи відповідає кількість насіннин, яка зазначена на упаковці, тому, що всередині.

Маркування імпортного і вітчизняного насіння розрізняється. На  пакетиках вітчизняного виробництва частіше вказують термін придатності. Це означає, що до надрукованої на упаковці дати насіння ще буде якісним, але до кінця терміну придатності їх схожість може сильно знизитися.

На імпортних упаковках зазвичай вказано термін дії аналізу на схожість. Це означає, що до вказаної дати схожість насіння не зменшиться. Так що не поспішайте викидати імпортне насіння, навіть якщо зазначені на упаковці терміни вже пройшли: швидше за все, насіння залишиться цілком життєздатним, просто зменшиться його схожість.

Переконайтеся, також, в тому, що обраний сорт насіння підходить для нашої кліматичної зони. Не варто купувати насіння рослин, що відрізняються властивостями теплолюбних і призначених для південних регіонів, навіть якщо ви плануєте вирощувати їх у теплиці.

Деякі фірми-виробники в процесі виробництва насіння застосовують спеціальну технологію – дражування, в результаті чого насіння стають схожі на різнокольорові цукерочки – драже. Це насіння більш зручне для посіву (стає більшим за розміром), крім того воно вже забезпечене поживними речовинами та має додатковий захист від хвороб. Таке насіння не треба замочувати перед посівом, однак слід пам’ятати, що висівати його треба в добре зволожений грунт. При недостатній вологості ґрунту – сходів не чекайте, адже спеціальна оболонка не може самостійно розчинитися в сухому ґрунті  і насіння не проросте.

Зустрічається в роздрібній торгівлі так зване інкрустоване насіння. Це насіння на яке нанесено тонкий шар поживної суміші. Таке насіння не змінюється за  розміром, а поживна суміш, нанесена на нього, дозволяє зменшити період появи сходів і живить їх з початку проростання. Інкрустоване насіння можна розрізнити за яскравим кольором (зелене, рожеве і т.д.)

Виробники пропонують ще один спосіб, який полегшує посів насіння. Це   розміщення   зерен    насіння    на  стрічці.   Такі    стрічки   з   рівномірно

розподіленим  і закріпленим насінням, легко класти в борозни, присипаючи їх ґрунтом. Рослини, які зійдуть у такому рядку не потрібно буде проріджувати, адже зайвих зернин на стрічці немає.

Підсумовуючи, надамо декілька корисних порад у придбанні насіння:

– чисті сорти або  ж гібриди повинні відповідати кліматичним умовам нашого регіону. Експериментуйте обережно;

– придбавайте насіння в спеціалізованих магазинах, стороніться місць стихійної торгівлі. При купівлі перевіряйте на пакетах марковання;

– не викидайте чеки і пакетики від насіння до початку сходів. Ці «докази» допоможуть вам вирішити спірні питання, якщо такі виникнуть;

– купуйте ті сорти насіння, які вам відомі чи якими ви вже користувалися раніше. Нові види краще дослідити  на невеликих грядках, щоб упевнитися у їх якості.

Бажаємо всім рясних сходів та доброго урожаю!