13 вересня 2016 року відбувся круглий стіл за темою «Паліативна допомога: що потрібно?» для представників влади різного рівня, представників14328951_293823777666223_2065153142_n засобів масової інформації, громадських діячів та осіб, зацікавлених у розвитку паліативної допомоги в регіоні. Захід є частиною проекту «Інформаційна компанія «Безцінна мить життя» для жителів міста Конотоп та Конотопського району», який у нашому місті, в рамках конкурсу малих грантів «Підтримка ініціатив громадських організацій до Всесвітнього дня паліативної допомоги «Паліативна допомога дітям», виграв Міжнародний благодійний фонд «Крила Надії» м. Конотопа (керівник Рошкован Валерія Василівна).

Круглий стіл став першим серед запланованих заходів, метою якого було обговорення проблем паліативної допомоги, необхідність створення в місті Конотопі та Конотопському районі системи паліативної допомоги та забезпечення гарантованого доступу до неї пацієнтів усіх вікових категорій, незалежно від місця перебування.

В ході заходу було обговорено ряд проблемних питань, пов’язаних із сучасним станом справ у сфері надання паліативної допомоги, підготовки та залучення фахівців і волонтерів; правові та психологічні аспектах з якими стикаються паліативні-хворі та їх рідні.

Робота круглого столу розпочалась із привітання учасників головою благодійного фонду «Крила надії» Валерією Василівною Рошкован та директором Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександром Михайловичем Мухою, який є партнером проекту в частині  правової підтримки учасників проекту.

Про сучасний стан справ у сфері надання паліативної допомоги розповіла керівник проекту «Інформаційна компанія «Безцінна мить життя» для жителів міста Конотоп та Конотопського району» Козіна Оксана Геннадіївна  Так вона зазначила, що на сьогодні в Україні створено 2 центри, 7 хоспісів та понад 60 самостійних відділень паліативної допомоги, що забезпечує доступ до 1500 стаціонарних паліативних ліжок, при рекомендованій Всесвітньою організацією охорони здоров’я потребі у 3500 ліжок. Функціонує лише 7 мобільних служб надання паліативної допомоги вдома для дорослих та дітей. За оцінками експертів, потреба у паліативній допомозі в Україні задоволена лише на 15%.

У той же час відзначається  низький рівень поінформованості різних верств населення, органів державної влади та місцевого самоврядування щодо паліативної допомоги, недостатнє нормативно-правове регулювання у сфері надання паліативної допомоги, відсутність системного підходу до організації її надання, міжвідомчої співпраці та інтегрованого підходу у цій сфері з урахуванням пацієнтоорієнтованого підходу.

Також вона звернула увагу присутніх на принципи реалізації стратегії розвитку паліативної допомоги в Україні на 2015-2025 роки, а саме:

•                                   пацієнтоорієнтований підхід;

•                                   законність, дотримання прав людини, гуманність та повага до людської гідності;

•                                   відкритість, чесність і координованість системи паліативної допомоги;

•                                   посилення підтримуючих систем охорони здоров’я, соціальної політики, інших;

•                                   постійні наукові та операційні дослідження;

•                                   доступність лікарських засобів для забезпечення високої якості життя паліативних пацієнтів;

•                                   участь громадськості у створенні та функціонуванні системи паліативної допомоги; виконання взятих міжнародних зобов’язань.

 

В засіданні круглого столу взяли участь представники місцевого самоврядування міста та району, представники громадських організацій, ЗМІ, фахівці відділів освіти та соціального захисту населення та відділу охорони здоров’я міста та району; медичні працівники, юристи та волонтери, а також представник депутатського корпусу Конотопської міської ради, представник аптечної мережі «Фарм-союз» та практикуючі психологи.

Федченко Раїса Миколаївна – заступник головного лікаря Конотопської ЦРЛ розповіла з якими труднощами стикаються медичні працівники надаючи медичну допомогу паліативно-хворим дітям, а саме із тим, що коли батьки мають визначитись із тим де буде перебувати їх невиліковна дитина, то вибір невеликий – онковідділення, в яких наразі немає умов перебування з батьками та окремо від інших хворих, або вдома. В останньому варіанті є проблема психологічної готовності самих батьків та рідних.

Також було зазначено, що щорічно Конотопська ЦРЛ реєструє 207-209 дітей з обмеженими можливостями, з яких 10% вкрай важкі: онкохворі, вроджені вади розвитку, ВІЛ, травми при пологах тощо. Найбільша кількість дітей з онкозахворюваннями.

Є серйозна проблема із медичними препаратами та відповідними нормативними актами.

Окрім необхідних змін в законодавстві, важливою є зміна в свідомості пересічних громадян та їх ставлення до людей, які потрапили у важкі життєві обставини, навчитись бути небайдужими. Про це  в ході обговорення неодноразово зазначали всі присутні, хто безпосередньо стикається із паліативними хворими та їх рідними у своїй роботі.

Зокрема практикуючий психолог Ганна Юріївна Ясько звернула увагу на те, що психологічна допомога здебільшого потрібна більше батькам, однак в той же час наразі існує доволі велика кількість практик та методик психокорекції хворих дітей, які нажаль малодоступні для українських фахівців через їх відносно велику вартість, особливо через те, що майже відсутня державна підтримка спеціальних освітніх програм, як це робиться в Польші та Білорусії.

До обговорення можливості розробки та забезпечення функціонування районних та міських програм з розвитку паліативної допомоги пообіцяли долучились відповідні структурні підрозділи міської та районної державної адміністрації.

Заступник голови Конотопської РДА Шерудило Тетяна Миколаївна запевнила у можливості підтримки ініціатив у сфері розвитку паліативної допомоги.

Підтримку та можливість допомоги висловили і представники аптечної мережі «Фарм-союз» та Міжнародного благодійного фонду інвалідів (тяжкохворих) «Святого Великомученика і цілителя Пантелеймона» (голова – Рижкова Людмила Костянтинівна).

Інформаційну підтримку заходів проекту висловила головний редактор Конотопської газети «Факти» Олена Юріївна Кареліна та запевнила в тому, що зробить все можливе, щоб вся необхідна інформація була доступною для читача.