Всесвітній день захисту прав споживачів, відзначається 15 березня, в річницю виступу президента США Джона Ф. Кеннеді в Конгресі в 1961 році. У виступу були сформовані чотири головних права споживача: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір і право бути почутим.

Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове оточуюче середовище.

В 1983 році день 15 березня був закріплений в міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.

Україна перша серед пострадянських республік  ще в травні 1991 року прийняла Закон «Про захист прав споживачів». Одними із найважливіших постулатів цього закону є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів чи отримання  послуг низької якості. Всі ми є споживачами і прагнемо вживати якісне та корисне. Але не завжди отримуємо те, на що сподівались. Кожен споживач має право володіти повною та достовірною інформацією щодо товару, а також його виробника (виконавця, продавця).

На державному рівні питання захисту прав споживачів покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту  споживачів (Держпродспоживслужба).

Конотопська міська рада, як орган місцевого самоврядування забезпечує захист прав мешканців нашого міста, як споживачів на місцевому рівні

Для довідки: протягом минулого 2016 року року безпосередньо до відділу контролю міської ради  звернулися  з усними скаргами та за консультаціями  350 мешканців міста. Всі отримали вичерпні консультації та  роз’яснення вимог чинного законодавства. В ході розгляду звернень споживачам повернуто кошти чи здійснено заміну неякісного товару на якісний суб’єктами підприємницької діяльності на суму понад 72000 грн.

З метою профілактики порушень та підвищення правової обізнаності населення нашого міста, спеціалістами відділу контролю міської ради  постійно проводяться телефонні «гарячі лінії», прийоми споживачів в інформаційно-консультативних пунктах на ринках міста, готуються і розміщуються в ЗМІ (газета «Конотопський край», офіційний сайт міської ради, соцмережа Face book) інформаційні матеріали з роз’ясненням окремих положень чинного законодавства про захист прав споживачів та якісними характеристиками споживчих товарів.

Для інформації: по традиції, яка вже склалася Міжнародна федерація споживчих організацій – Consumers International (CI) кожен рік визначає тематику Всесвітнього дня прав споживачів. В 2017 році СІ закликав зосередитися на правах споживачів в сегменті електронної комерції і пропонує в якості девізу слоган: «Consumer Rights in the Digital Age” – «Споживацькі права в цифрову епоху». Дійсно електронна торгівля набуває все більшої популярності. Купувати  товари через інтернет зручно, швидше і дешевше, це звичайно прогресивний метод торгівлі, однак, на сьогоднішній день, не позбавлений ризику натрапити на шахраїв.

Всесвітній День прав споживача – ще один привід порадити споживачам:  вивчайте, використовуйте та захищайте свої права!

Шановні мешканці нашого міста, нагадуємо, що за захистом прав споживачів ви завжди можете звернутися до відділу контролю міської ради за адресою: пр.Миру,8, кім.408, 4-й поверх, чи зателефонувати за номером 2 30 26.aic-Consumer-protection-trai