pОстаннім часом на території Сумської області почастішали випадки скоєння шахрайських дій, насамперед пов’язаних із незаконним заволодінням коштами, що знаходяться на банківських рахунках потерпілих.

Злочинці під виглядом працівників банку або під приводом купівлі товарів через мережу Інтернет одержують конфіденційну інформацію громадян, за допомогою якої можливо здійснити переказ грошей на інші рахунки. Унаслідок таких шахрайських дій довірливі громадяни втрачають значні грошові суми.

Крім того, набули розповсюдження інші види шахрайських дій, зокрема під приводом непритягнення родичів потерпілих до кримінальної відповідальності, коли останні перераховували гроші на рахунки нібито «працівників поліції».

Розповсюдженою також є схема, коли шахраї (переважно особи ромської національності) під різними приводами, наприклад «обміняти гроші у зв’язку з проведенням грошової реформи», проникають до помешкань осіб похилого віку та, вводячи їх в оману, заволодівають останніми накопиченнями.

Так, протягом 2016 року на території регіону було зареєстровано 729 кримінальних правопорушень, пов’язаних із шахрайствами (проти 725 у 2015 році). Завдяки вжитими поліцією заходам більш ніж у кожному п’ятому такому злочині було встановлено осіб та повідомлено їм про підозру (21% проти 18% в Україні).

Інформацію про скоєння 87 шахрайських дій внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань уже у 2017 році.

Зокрема, 07.02.2017 встановлено раніше судиму громадянку, яка влітку 2016 року під приводом оформлення документів на будинки шахрайським шляхом заволодіння у 3 мешканців обласного центру коштами у сумі близько 117 тис.грн..

Також, у лютому 2017 року встановлено мешканця м.Суми, котрий наприкінці минулого року під приводом продажу товару через мережу Інтернет шахрайським шляхом заволодів грошима у сумі 5 тис. грн. у мешканця м. Дніпро.

Інший мешканець м.Суми шахрайським шляхом під приводом продажу трактора заволодів у жителя Путивльського району грошима у сумі 55,5 тис. грн.

Двадцять сьомого січня поточного року на базі ГУНП в Сумській області проведено нараду з керівниками банківських установ регіону, під час якої обговорено питання спільної протидії крадіжкам із банкоматів та шахрайствам, пов’язаним із незаконними заволодіннями коштами, що знаходяться на банківських рахунках громадян. Визначено ряд спільних заходів, які сприятимуть профілактиці та розкриттю таких злочинів.

Пріоритетним серед них є робота з населенням. Найближчим часом працівники поліції та банківських установ виїдуть до населених пунктів області, аби провести роз’яснювальну роботу з громадянами. Через ЗМІ, зокрема офіційний сайт ГУНП в Сумській області, на постійній основі проводяться інформаційні кампанії з метою ознайомлення жителів регіону з – різновидами шахрайських схем.

При цьому просимо всіх громадянам, що за жодних обставин не потрібно повідомляти будь-кому пін-код від банківської картки, код, що надійшов на телефон у СМС-повідомленні, або інші конфіденційні відомості, що стосуються банківського рахунку.

Також рекомендуємо жителям області завжди бути уважними, обережними та, перш ніж віддати комусь свої заощадження, переконатися, що ця особа справді має документи, ліцензії, дозволи тощо на здійснення тих чи інших повноважень.

Просимо також звернути увагу на те, що працівники поліції ніколи не телефонуватимуть родичам осіб, які доставлені до поліції, з метою вимагання грошей за непритягнення до кримінальної відповідальності.