Укус кліща може сприйматися по-різному, залежить від характеру людини і її інформованості.200418
Дані Міністерства охорони здоров’я України підтверджують інформацію про поширення кліща по всій території України. Кліщі є переносниками і «зберігачами» збудників багатьох інфекційних захворювань людини. На території України це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), анаплазмоз, бебезіоз, ерліхіоз, туляремія. У інших країнах кліщі можуть бути переносниками збудників таких хвороб, як кліщовий енцефаліт, кліщовий висипний тиф, марсельська лихоманка, квінслендський кліщовий тиф, хвороба К’ясанурского лісу Індії, кліщовий спірохетоз, лихоманка цуцугамуші, конголезська геморагічна лихоманка, плямиста лихоманка Скалистих гір.
Територія Сумської області відноситься до епідемічно неблагополучної території на природно-вогнищеві трансмісивні інфекції до яких належить системний кліщовий бореліоз (хвороба Лайма). В 2015 році кількість випадків на хворобу Лайма зросла проти 2014 р. в 3рази (48 осіб в 2014 році та 152 особи в 2015р.). Показники захворюваності на хворобу Лайма в Сумській області перевищують середньоукраїнські показники в 2 рази – Україна 7,96 на 100 тис. нас., Сумська область – 13,85 на 100 тис. нас.
Кліщі відносяться до класу дрібних арахнід (до якого також належать павуки). Їх медичне значення полягає в тому, що вони є переносниками ряду захворювань людини шляхом введення інфекційних агентів через шкіру при укусі.
Основними хранителями інфекції є кліщі Ixodes persulcatus і I.Ricinus. Іксодові кліщі досить великі, покриті зверху спинним щільним щитком. У самців цей щиток покриває усю верхню частину тіла, а в самок, німф і личинок – тільки передню частину. У самки тіло оваль­не, звужене допереду, довжиною до 3 мм. На передньому кінці є довгий хоботок. До основи прикріплені щупальці, що прикривають хоботок зверху. Щупальці – це органи почуттів, що використову­ються кліщем для присмоктування. За допомогою хоботка (гіпос­томи) кліщ прикріплюється до шкіри. Дорос­лі кліщі активні з квітня по липень, паразитують звичайно на домаш­ніх і диких копитних тваринах, зайцях, птахах. У голодному стані мо­жуть зберігати життєздатність до 1 року і більше. Дорослі кліщі на­падають і на людину. Вага крові, що висмоктують самки, може в багато десятків разів перевищувати їхню власну вагу.
У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні – травні та серпні – вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
Навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається.
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
– одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
– проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;
– звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
– вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
– якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
– використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечній мережі.
Що робити, якщо кліщ упився, як видалити кліща?Перш за все, не впадати в паніку.Кліща слід видалити якомога швидше.Найкраще видаляти кліща за допомогою медичного пінцета, при цьому його потрібно захопити якомога ближче до хоботка, після чого потрібно обережно тягнути кліща вгору. Також можна зробити з цупкої нитки петельку, обернути її навколо кліща, якомога ближче до шкіри і розхитуючи витягнути комаху з ранки. Нині існують спеціальні гачки для видалення кліщів, де кліщ зачіпляється між зубцями і акуратно витягується.
Чого не варто робити з кліщем, так це змащувати маслом, це тільки вб’є його і змусить занести в ранку ще більше інфекції. Після видалення кліща місце укусу можна помазати йодом. Не треба прикладати до ранки спирт, компреси, мул, видавлювати кліща чи колупати його голкою.
Уважне ставлення до свого здоров’я, дотримання рекомендованих правил допоможе вам не боятися кліщів, зробить відпочинок на природі приємним і безпечним.