2004181В Україні з 23 по 29 квітня 2018 року на підтримку ініціативи громадської організації «Батьки за вакцинацію» відбудеться проведення Українського тижня імунізації. Головна мета цієї акції – інформувати населення про вакцинацію, як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важливу умову збереження національної безпеки країни.
Епідемічна ситуація як в Україні, так і в нашому регіоні є непростою. Рік у рік інфекційні хвороби вражають 10-12 млн. українців, 15 тис. з яких помирають.
В профілактиці інфекційних хвороб одним з пріоритетних напрямків є проведення профілактичних щеплень.
Завдяки проведенню профілактичних щеплень вдалося знизити рівень захворюваності по окремим незоологічним одиницям до спорадичних. Щорічно в Україні рятують життя близько 100 тисячам дітей від 1 до 18 років. В підтвердження своїх слів наведу декілька фактів.
Показовим прикладом імунопрофілактики є ліквідація захворюваності на дифтерію після зареєстрованої епідемії як в Україні, так і в цілому по Конотопському району в 1994 – 1999 роках.
Під час епідемії щорічно реєструвалось по 5-6 випадків захворювань. Максимальний пік був в 1995 році, коли захворіло 12 осіб, в тому числі зареєстрований 1 випадок смерті від дифтерії в с.Попівка. Хворіли особи не щеплені, або з не завершеним щеплювальним статусом. Епідемія була призупинена завдяки організації та проведенню масової імунізації дорослого населення проти дифтерії впродовж 1995-1997 років.
Починаючи з 1999 року в місті, а з 2001 року серед сільського населення випадки дифтерії не реєструються.
Впродовж останніх років не реєструються захворювання на правець. Імунологічний статус серед населення підтримується щепленнями як серед дітей, так і серед дорослих кожні 10 років, а також проведенням екстреної профілактики правця в разі отримання травмувань з пошкодженням шкірних покровів.
Введення щеплень проти епідемічного паротиту та краснухи дало можливість зменшити захворюваність на ці інфекції в 15-20 разів. Також до поодиноких випадків зведена захворюваність на кашлюк, кір.
Тільки своєчасно проведений лікувально – профілактичний курс щеплень може попередити захворювання на сказ.
Таким чином, імунопрофілактика була, є і залишиться самим ефективним засобом профілактики інфекційних захворювань, особливо з повітряно-крапельним механізмом передачі.
Згідно ст.12 Закону України „Про захист населення від інфекційних хвороб” та ст.27 Закону України „Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” – профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця та кору в Україні є обов’язковими.
Профілактичні щеплення проводяться як дитячому, так і дорослому населенню згідно календаря щеплень, затвердженого наказом МОЗ України № 551 від 11.08.2014р. «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».
Даним наказом встановлені терміни проведення щеплень. Щепленням підлягають особи, що не мають медичних протипоказів до щеплень. Доцільність проведення щеплень вирішує лікар, який перед тим, як зробити щеплення, повинен обов’язково оглянути пацієнта, виміряти температуру тіла та дати дозвіл на щеплення. Особам, що не досягли 18-ти річного віку, щеплення проводять за згодою об’єктивно інформованих батьків або інших законних представників.
Щеплення розпочинають ще в пологовому будинку: на 1-шу добу життя – проти вірусного гепатиту В, на 3-4 добу – проти туберкульозу. Наступні щеплення проти вірусного гепатиту В проводять в 1 та 6 місяців, проти туберкульозу – в 7 років при негативній реакції Манту.
Для профілактики дифтерії, кашлюку, правця в 2,4,6 місяців та в півтора роки діти щеплюються комплексною АКДП вакциною. В подальшому проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця в 6 та в 16 років. Після отриманих щеплень, дорослих щеплюють проти дифтерії та правця кожні 10 років. Щеплення проти поліомієліту роблять дітям у віці 2,4,6 місяців, у півтора роки, в 6 та в 14 років.
Щеплення проти гемофільної інфекції проводяться дітям у віці 2,4 місяців та в 1 рік.
З метою профілактики кору, паротиту та краснухи в 1 та в 6 років проводяться щеплення комплексною КПК вакциною. Якщо дитина з якихось причин не отримала своєчасно щеплення, планова вакцинація проводиться до 18 років.
Крім вищевказаних щеплень існує цілий ряд щеплень, які проводяться за станом здоров’я, за епідемічними показами, для населення, що мешкає на ендемічних та епізоотичних територіях.
В останні роки надходження імунобіологічних препаратів за рахунок державного бюджету було недостатнім, але в цьому році ми в достатній кількості забезпечені вакцинами проти туберкульозу, дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В.
Тому я закликаю всіх не відмовлятись від профілактичних щеплень і робити їх своєчасно згідно затвердженого календаря.