Про посилення заходів з профілактики дифтерії.
За період 2018 року та 1 півріччя 2019 року в Україні зареєстровано 11 випадків захворювань дифтерією, при тому, що у попередні роки випадки захворювань взагалі не реєструвались. Це свідчить про початок ускладнень епідпроцесу з дифтерії причиною якого є недостатній рівень охоплення відповідною імунізацією ( щепленнями) населення різних вікових груп.
Після спалаху кору Україна стоїть на порозі ще однієї небезпечної інфекційної хвороби – дифтерії. За словами відомого лікаря Євгена Комаровського – це інфекція небезпечніша від кору, адже смертність від дифтерії складає 50%.
Повітря в оточенні хворого та носія особливо інтенсивно забруднюється дифтерійними паличками під час кашлю, чхання, розмови та плачу дитини. Стійкість збудника до висушування створює можливість зараження дифтерією повітряно – пиловим шляхом та рідше через інфіковані побутові предмети ( посуд, білизна, іграшки та інше)
Дифтерія – інфекційна хвороба, що протікає з явищами загальної інтоксикації і місцевим запаленням, переважно слизових оболонок.
Перші симптоми дифтерії можуть нагадувати звичайну ангіну: біль в горлі, загальне погіршення самопочуття, підвищення температури та інше.
Через деякий час набрякає горло та може виникнути приступ задухи.
« 9 кіл пекла» так дифтерію називають інфекціоністи через можливі ускладнення. Дифтерія небезпечна ускладненнями – поражає нирки, серце та нервову систему.
Як правило, часу на спасіння – лічені години.
На цьому фоні особливого значення набуває повнота виявлених ангінозних хворих та їх обстеження на наявність збудника дифтерії.
Єдиний захист від дифтерії – щеплення.
Проте, за даними Центру громадського здоров’я, рівень щеплення населення в Україні проти дифтерії дуже низький.
На сьогодні існують недоліки в проведенні щеплень проти дифтерії як серед дитячого населення, так і серед дорослих. Так в Конотопському районі та м. Конотоп за сім місяців 2019 року вакцинацією АКДП – 3 охоплено – 55,3% дітей 1 – го року життя ( в Сумській області – 46,4%).
Ревакцинацією АДП у 6 років в районі та місті лише 51,2% дітей ( в Сумській області – 51,4%).
Ревакцинацією АДП – М у 16 років охоплено – 86,4% підлягаючого вікового контингенту ( в Сумській області – 55,4%).
Щоб не було епідемії дифтерії потрібно щоб рівень колективної імунізації складав 95 – 98% населення, втім цієї відмітки Україна ще не досягла. Це наслідок компанії проти щеплень у минулі роки та постійні перебої з поставкою вакцин.
У даний час лікувальні заклади міста та району забезпечені вакцинами проти дифтерії в достатній кількості.
В разі виникнення ангіно подібних захворювань потрібно негайно звертатись за медичною допомогою.
Закликаю населення проводити щеплення згідно календаря щеплень з метою профілактики інфекційних хвороб, в тому числі дифтерії.
Лікар епідеміолог Конотопського міськрайонного відділу ДУ « Сумський обласний лабораторний Центр МОЗ України»