grak21 травня в Конотопі пройшов перший в Україні фестиваль відеопоезії «ГРАК». Учасники з різних міст України – Києва, Сум, Черкас, Дніпропетровська, Львова відвідали Конотоп та взяли участь у фінальній частині фестивалю.

         З самого ранку, поети, які вперше відвідали Конотоп, побачили центральну частину міста, відвідали краєзнавчий музей та прослухали цікаву та захоплюючу розповідь про наше легендарне місто. Найбільше учасників фестивалю вразило те, наскільки чистий та затишний Конотоп, наскільки добрі та привітні люди тут проживають.

Фестивальна програма була насиченою та цікавою. До ПТУ № 20, де проходив «ГРАК», з’їхалась молодь, представники творчих професій. Протягом дня вони активно спілкувалися, обмінювалися креативними ідеями, брали участь у майстер-класі «Як створити відеопоезію», виступали на сцені, змагалися у літературному конкурсі. Отже, нудьгувати на фестивалі «ГРАК» не довелося нікому.

Але незважаючи на насичену програму фестивального дня, всі чекали найприємнішого, найвідповідальнішого, найочікуванішого моменту – перегляду відеопоезій, які пройшли у фінал фестивалю «ГРАК».

Варто сказати, що відеопоезія – це новий жанр у сучасному медіа-просторі.

Відеопоезія – це поетичний фільм. Це переклад вірша на відеомову. Це сучасна поезія, поєднана із формами кіно, відео та медіа-арту. У відеопоезії першочерговим є зображення, професійна робота знімальної групи, яскравий сюжет і режисерський авторський погляд на літературний твір.

Сам термін «відеопоезія» виник у 90-х роках, коли відеороботи стали схожими на художнє кіно. До цього часу існували інші назви: відео-візуальна поезія, поетроніка, поетичне відео, цифрова поезія, медіа поезія. Основоположником відеопоезії прийнято називати італійця Джианні Тоті, який на початку 80-х почав робити кіноколажі для своєї експериментальної поетроніки. Але задовго до того, ще наприкінці 60-х років у Радянській Україні з’явився термін «поезія в кадрі», який означав начитаний автором на камеру поетичний твір. Саме вона стала прообразом одного зі способів існування сучасної відеопоезії – «голова, що говорить». Це коли автор у кадрі в оригінальний спосіб начитує свій текст.

Сьогодні жанр відеопоезії прирівняли до короткометражного кіно. За кордоном між програмами англійського телебачення поетичні ролики крутять як кіноавангард. Власне для телебачення цей новий цікавий жанр може стати креативною знахідкою, здатною урізноманітнити ефір. Відеопоезію називають відкриттям, яке може дати світу щось свіже і довгоочікуване.

У вітчизняному публічному просторі відеопоезія існує вже понад чотири роки. Роботи сучасних авторів можна знайти по всьому Інтернету.

І от, завдяки фестивалю «ГРАК» у всіх конотопчан та гостей міста з’явилась можливість першими побачити найкращі відеопоезії в Україні. Проведення фестивалю стало можливим завдяки партнерам та спонсорам: це фірма «МАКС», Інтернет-магазин «Матриця», Європейський університет (Конотопська філія), магазин «Декор», Конотопське професійно-технічне училище №20, магазин українських сувенірів «Конотопчанка», магазин «Джентльмен», краєзнавчий музей ім. Лазаревського, магазин «Чистюля», кафе «Сніжинка», магазин «Джинса».

Назва «ГРАК» була вибрана невипадково. Адже ці птахи є першими вісниками весни. Крім того, як стверджують дослідники, граки мають найвищі розумові можливості серед усіх птахів і тварин.

Перші заявки на фестиваль «ГРАК» почали приходити вже в лютому 2011 р. Серед 50 робіт організатори фестивалю відібрали 19 найкращих. 13 осіб стали фіналістами фестивалю відеопоезії «ГРАК». За правилами фестивалю, кожен учасник представляв не більше двох відеоробіт тривалістю до 4 хвилин.

Оцінювали фіналістів члени журі у складі 5 чоловік: Київський поет Олен Короташ, Конотопська поетеса Ірина Козлова, тележурналіст і режисер Едуард Галченко, головний редактор студії дитячого телебачення «Кон-такт» Аліна Іващенко, ведуча FM-радіо «Радіо-Кон» Олена Барбаш.

На великому екрані протягом 45 хвилин глядачі, учасники фестивалю та журі мали нагоду переглянути найкращі відеопоезії українських авторів. Кожна робота виявилася настільки самобутньою, оригінальною та креативною, що журі довго радилися, хто ж стане переможцем. І нарешті оголосили результат.

Отже, за оцінками журі, 3 місце на фестивалі відеопоезії «ГРАК» посіли одразу дві роботи: відео Олени Загребельної (м. Дніпропетровськ) «Я бы видела твои руки» та робота Оксани Дуплій (м. Черкаси) «МАРА». На другому місці опинилась відеопоезія львів’янина Сашка Горського «Ангели», а перше місце здобула робота Христини Венгринюк (м. Чернівці) «Інсомнія». Переможці, які завітали в цей день до Конотопу, отримали цінні подарунки від партнерів та спонсорів фестивалю.

В рамках фестивалю 21 травня також відбувся благодійний поетичний аукціон. Поети та музиканти в якості лотів презентували свої книжки та компакт-диски. Зібрані на аукціоні кошти будуть направлені на лікування онкохворих дітей з Конотопу.

Також у рамках фестивалю «ГРАК» проходив конкурс малюнків, в якому взяли участь роботи вихованців зразкової студії з образотворчого мистецтва «Гармонія» міста Конотоп під керівництвом відомого конотопського художника, члена Спілки журналістів України Володимира Борошнєва.

нашої історії та дізнатися більше про рідний край – край козацької слави.

Завершився фестиваль святковим концертом, на якому виступили талановиті конотопчани та гості міста, поети, співаки та музиканти.