НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ (посилання на сайт)
Шановні суб’єкти декларування!
Порядок подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 роки та за 2023 рік.
10 жовтня 2023 року Президент України підписав Закон України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023.
Вказаним законом в Україні відновлено обов’язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни в майновому стані, повноважень щодо повних та спеціальних (під час призначення на керівні та інші важливі посади) перевірок декларацій та відкриття цілодобового доступу до Єдиного державного реєстру декларацій.
Згідно вказаного нормативно-правового акту особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З метою забезпечення реалізації статті 45 вказаного Закону рекомендуємо Вам завчасно перевірити актуальність адреси своєї електронної поштової скриньки та чинність кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Перед початком роботи з Реєстром декларацій переконайтеся у наявності всієї необхідної інформації для заповнення декларації.
Звертаємо Вашу увагу на необхідність своєчасного, і з дотриманням вимог статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», подання не пізніше 31 січня 2024 року декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, особами, які у 2022-2023 роках не подали декларації, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строкяких настав до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
Таким чином, до 31 січня 2024 року суб’єкти декларування повинні подати:
- Щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
- Декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов’язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно). Також звертаю увагу декларантів на те, що при звільненні (якщо обов’язок подання такої декларації настав після набрання чинності Законом) декларація подається протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.
- Декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно). У випадку подання першою щорічної декларації (з будь-якою позначкою) за 2021 рік/2022 рік, декларація кандидата на посаду за той самий звітний період (2021/2022) не подається.
Рекомендуємо Вам не відкладати подання декларацій на останні дні встановленого терміну, оскільки в останні дні січня 2024 року, у зв’язку із посиленням навантаження на систему, можуть виникати технічні збої у роботі вебсайту Національного агенства з питань запобігання корупції, а також можливі інші форс-мажорні обставини, які можуть виникнути в нинішніх особливих умовах правового режиму воєнного стану в період декларування.
Крім того, для декларантів повернувся обов’язок подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. (Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подають суб’єкти декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 51-3 цього Закону (Стаття 51-3. Повна перевірка декларацій
1. Повна перевірка декларації полягає у з’ясуванні достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірці на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів і може проводитися у період здійснення суб’єктом декларування діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також протягом трьох років після припинення такої діяльності.
Повній перевірці підлягають декларації службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджується Національним агентством.
Повній перевірці також підлягають декларації, подані іншими суб’єктами декларування, у разі виявлення в них невідповідностей за результатами логічного та арифметичного контролю.
Національне агентство проводить повну перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із медіа та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей.
Національне агентство визначає порядок відбору декларацій для проведення повної перевірки та черговість такої перевірки на підставі оцінки ризиків, а також порядок автоматизованого розподілу обов’язків з проведення повної перевірки між уповноваженими особами Національного агентства.
Національне агентство за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, забезпечує ведення черги декларацій, відібраних для проведення їх повної перевірки, та інформує суб’єкта декларування про включення поданої ним декларації до зазначеної черги декларацій.
{Частина перша статті 51-3 в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023}
2. У разі встановлення за результатами повної перевірки декларації відображення у декларації недостовірних відомостей Національне агентство письмово повідомляє про це керівника відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права, в якому працює відповідний суб’єкт декларування, та спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції.
3. У разі виявлення за результатами повної перевірки декларації ознак необґрунтованості активів Національним агентством надається можливість суб’єкту декларування протягом десяти робочих днів надати письмове пояснення за таким фактом із відповідними доказами. У разі ненадання суб’єктом декларування у зазначені строки письмових пояснень і доказів чи надання не в повному обсязі Національне агентство інформує про це Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.
4. Суб’єкт декларування має право ознайомитися з усіма матеріалами повної перевірки щодо себе за результатами її проведення. Копії матеріалів повної перевірки надаються Національним агентством на письмовий запит суб’єкта декларування протягом семи робочих днів з дня його отримання.
{Статтю 51-3 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 3384-IX від 20.09.2023}
5. Повна перевірка декларації проводиться в частині об’єктів декларування, не охоплених повною перевіркою декларацій відповідного суб’єкта декларування за попередні періоди, крім випадків, коли Національне агентство отримало нову інформацію про об’єкт, який перевірявся, або коли наявні нові джерела інформації, що не були відомі чи не були доступні Національному агентству під час проведення попередньої повної перевірки.
{Статтю 51-3 доповнено частиною п’ятою згідно із Законом № 3384-IX від 20.09.2023; в редакції Закону № 3503-IX від 08.12.2023}
Примітка. Під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються Президент України, Прем’єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, перший заступник або заступник міністра, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, Антимонопольного комітету України, уповноважений з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник або заступник, член Центральної виборчої комісії, член, дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя та його заступник, член, інспектор Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, народний депутат України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений із захисту державної мови, члени Національної комісії зі стандартів державної мови, Директор Національного антикорупційного бюро України, його перший заступник та заступник, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції та його заступники, Генеральний прокурор, його перший заступник та заступник, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, член Ради Національного банку України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступник, Керівник Офісу Президента України, його перший заступник та заступник, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступник, радник або помічник Президента України, Прем’єр-міністра України, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії “А” або “Б”, та особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” віднесені до першої – третьої категорій, а також судді, судді Конституційного Суду України, прокурори, слідчі і дізнавачі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апаратів та самостійних структурних підрозділів, керівники, заступники керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення, військові посадові особи вищого офіцерського складу.
{Примітка до статті 51-3 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1443-IX від 29.04.2021, № 1530-IX від 03.06.2021, № 1971-IX від 16.12.2021, № 3378-IX від 06.09.2023}
{Закон доповнено статтею 51-3 згідно із Законом № 1079-IX від 15.12.2020}).
За загальним правилом повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, підстави для подання якого виникли з 12 жовтня 2023 року, подається протягом 10 днів з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення разового доходу, придбання майна або здійснення разового видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (134 200 грн у 2023 році).
В той же час, Закон звільняє всіх суб’єктів декларування від обов’язку подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, підстави для подання яких виникли в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно.
Тобто, якщо декларант придбав дороговартісне майно (наприклад, нерухомість, автомобіль тощо), отримав дохід чи здійснив інші разові видатки розміром понад 50 прожиткових мінімумів, в період з 24.02.2022 до 11.10.2023, то йому не потрібно подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
Щорічні декларації за 2023 звітний період необхідно подати в період з 01.01.2024 до 31.03.2024.
Під час заповнення декларацій важливо врахувати зміни, пов’язані із застосуванням оновленого антикорупційного законодавства.
Заповнити правильно декларацію Вам допоможуть ресурси НАЗК:
- платформа «База знань НАЗК» (https://wiki.nazk.gov.ua);
- Посібник декларанта – 2022 (https://drive.google.com/file/d/171qGLqyCsthozfyu4mgfu1O4KpqzIq_u/view)
- пам’ятка НАЗК «Топ-25 поширених помилок при заповненні декларації» (https://wiki.nazk.gov.ua/top-25-poshyrenyh-pomylok-pry-zapovnenni-deklaratsiyi/), де перераховані найчастіші невідповідності у деклараціях народних депутатів, депутатів місцевих рад та посадовців органів місцевого самоврядування;
- пройти новий онлайн-курс (https://study.nazk.gov.ua/course_category/deklarujsya-pravilno/) «Декларуйся – 2022», який доступний на навчальній платформі NAZK (study.nazk.gov.ua).
Також, щоб отримати роз’яснення при заповненні декларації Ви можете:
- Зателефонувати до Контакт-центру НАЗК, створеного у 2020 році за номером: +38(044)200-06-94. Консультації надаються в робочі дні з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00.
- Для отримання технічної допомоги щодо роботи з Реєстром звернутися за адресою support@nazk.gov.ua або заповнити форму зворотного зв’язку на веб сайті НАЗК.
Звертаємо Вашу увагу на необхідність неухильно дотримуватись вимог Закону України «Про запобігання корупції» при подачі електронних декларацій, оскільки чинним законодавством передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації (стаття 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну – за декларування завідомо недостовірних відомостей (стаття 366-1 Кримінального кодексу України).
Нагадуємо, що упродовж семи днів після подання декларації суб’єкт декларування має право (не більше трьох разів) подати виправлену декларацію.
ПОСИЛАННЯ ЩОДО ЕЛЕКТРОННОГО ДЕКЛАРУВАННЯ:
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 890/2011
Міська програма запобіганню та протидії корупції на 2013 – 2015 роки
Засади запобігання і протидії корупції
Круглий стіл 30.09.2014 про подолання корупції в органах влади
Особливості звільнення з роботи осіб, які вчинили корупційні правопорушення
Нове в антикорупційному законодавстві України
Нові антикорупційні закони України
Розпорядження міського голови “Про організацію роботи із захисту викривачів” №246-ОД від 28.10.2020
Основні завдання, функції та права уповноважених підрозділів (уповноваженої особи)