1 вересня 1956 року в нашому місті відкрилася перша дитяча музична школа, в якій тоді працювало 6 викладачів та навчалося 40 учнів. Очолював заклад з часу заснування і до 1983 року Михайло Гнатович Падалко.

У 1960 році на базі школи відкрилися курси баяністів-хормейстерів, які готували кадри для районних центрів області. У 1978 році школа отримує нове приміщення та її колектив швидко поповнюється молодими кадрами.

Протягом 1980-1986 років відкриваються філії закладу в селах Сем’янівка, Великий Самбір та Грузьке.

Станом на 1990 рік педагогічний колектив дитячої музичної школи вже нараховує 73 викладача та 700 учнів. У цьому ж році Сумською обласною радою прийнято рішення про перетворення дитячої музичної школи в Конотопську дитячу музичну школу №1 та про відкриття в місті Конотопської дитячої музичної школи №2.

У 1997 році Конотопська дитяча музична школа №1 отримує нове приміщення по вулиці Генерала Тхора, 46, де знаходиться і по теперішній час. З 2002 року заклад очолює Тетяна Михайлівна Макарчук. За час існування навчального закладу випускниками школи стали більше 3200 учнів, понад 300 з яких вступили до вищих навчальних закладів мистецтв та культури. На сьогоднішній день 28 випускників школи навчаються в вищих навчальних закладах культури (фахових коледжах, консерваторіях та мистецьких інститутах). Наразі в школі працює 35 викладачів, з них 7 мають звання «старший викладач», 15 – мають «вищу категорію». В школі навчається 340 учнів.

У 2009 році школа пройшла державну атестацію «з відзнакою». На базі Конотопської дитячої музичної школи №1 на даний час діє 20 творчих колективів, з них – 11 дитячих: хор учнів молодших класів та хор учнів старших класів (керівник Домніцен Галина Анатоліївна), ансамбль гітаристів «Експромт» (керівник Короленко Наталія Володимирівна), ансамбль бандуристів «Намистечко» (керівник Дудка Ангеліна Олександрівна), дитячий ансамбль скрипалів «Квітограй» (керівник Чельцова Вікторія Вікторівна), ансамбль народних інструментів «Гармоніка» та ансамбль народних інструментів молодших класів «Веселі нотки» (керівник Чуприна Олена Олегівна), вокальний ансамбль «Полісянка» (керівник Цимбал Тетяна Олександрівна), дитячий інструментальний ансамбль «Ритм» (керівник Єрьомін Олександр Григорович), музично-театральний колектив «Карусель» (керівник Любимова Наталія Леонідівна, Череднікова Наталія Леонідівна), музично-театральний колектив «Дивограй» (керівник Іржавська Оксана Олександрівна); та 9 викладацьких колективів: інструментальний ансамбль «Дивертисмент» та вокальний ансамбль «Домінанта» (керівник Єрьомін Олександр Григорович), ансамбль бандуристів «Зорецвіт» (керівник Короленко Наталія Володимирівна), ансамбль скрипалів «Ренесанс» (керівник Щербань Людмила Всеволодівна), інструментальний ансамбль «Фантазія» (керівник Буток Ольга Миколаївна), вокальне тріо «Ліра» (керівник Домніцен Галина Анатоліївна), вокально- інструментальний гурт «МІХ», вокальне тріо «Classic» та вокальний дует «Felicita». На базі Конотопської дитячої музичної школи №1 відбувається проведення заходів обласного та регіонального рівня – відкритого обласного фестивалю-конкурсу виконавців на народних інструментах «Конотопська розсипуха» та регіонального конкурсу юних музикантів «Шлях до зірок». Регіональний конкурс юних музикантів «Шлях до зірок» започаткований у 2007 році. За час його проведення участь у конкурсі взяли майже 2000 учнів з Конотопа, Сум, Ромен, Середина-Буди, Липової Долини, Кролевця, Білопілля, Шостки, Бурині, Путивля, Ямполя, Глухова, селища Сад Сумського району, Бахмача (Чернігівська області), Радомишля (Житомирська області) та Києва. Відкритий обласний фестиваль-конкурс виконавців на народних інструментах «Конотопська розсипуха» був започаткований у 2010 році. За час його проведення участь у конкурсі взяли понад 1800 учасників з населених пунктів Сумської області: Конотопу, Сум, Ромен, Середина-Буди, Липової Долини, Кролевця, Білопілля, Шостки, Ворожби, Бурині та Путивля.

У рамках реалізації Концепції інклюзивної мистецької освіти викладачі Конотопської дитячої музичної школи №1 Тетяна Макарчук, Оксана Дворянкіна та Ангеліна Дудка взяли участь в пілотному проекті Міністерства культури України «Мистецька освіта без обмежень». Метою пілотного проєкту є підвищення рівня доступності мистецької освіти, допомога у створенні освітнього простору, дружнього для усіх, а також виявлення конкретних перешкод для інклюзивного навчання мистецтву та напрацювання рекомендацій для усунення таких перешкод.