Пам’ятник уродженцям Конотопщини, які загинули в Афганістані.
Пам’ятка розташована за адресою: проспект Червоної Калини, сквер. На державному обліку перебуває як пам’ятка монументального мистецтва, відповідно до наказу Міністерства культури України від 18.04.2017 №322 «Про занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України». Охоронний номер – 2646-См.
Пам’ятка розташована в історичному середмісті на розі проспекту Червоної Калини та вулиці Червоногірської. У 1989 році у сквері на честь жителів міста Конотоп та Конотопського району, які загинули в Афганістані у 1979-1989 роках, встановлено гранітну брилу. У 2011 році пам’ятний знак доповнено стелою та портретами загиблих земляків. У 2013 році проведено реконструкцію: встановлено скульптурну групу та капличку на честь Олександра Невського. Автор пам’ятника – місцевий скульптор Юрій Павлович Ведмедь.
У центрі композиції, на місці перетину алей, – пагорок, в якому закопана капсула з землею із могил загиблих у Афганістані уродженців Конотопщини. Пагорок з боків обкладено пісковиком, біля підніжжя під кутом покладено чорну гранітну плиту з написом: «Здесь покоится капсула с землей из могил погибших в Афганистане».
За пагорком у глибині скверу на підвищенні встановлено масивну бетонну стелу, до якої ведуть сходи. У центрі стели на тлі стилізованих гір – барельєфне зображення земної кулі, оповитої лавровим вінком, та на червоній гранітній площині накладними літерами виконано меморіальний напис «Інтернаціоналістам і миротворцям Конотопщини». Ліворуч та праворуч – на чорному граніті вигравіювано назви 23 країн, у яких велися бойові дії за участі воїнів-інтернаціоналістів. Внизу – чорна гранітна дошка з написом «Даний меморіальний комплекс, збудований п/п Козуля О.В. по проекту художника-скульптора Ведмедь Ю.П. на кошти, зібрані мешканцями м. Конотоп та Конотопського району. За ініціативою громадської організації воїнів-афганців «Саланг».
Акцентом монументальної композиції є залізобетонна тонована під бронзу скульптурна група. На тлі стилізованих гір, виконаних з брил пісковику, зображено трьох воїнів-афганців. Воїни у повному бойовому спорядженні, зі зброєю в руках застигли в миті напруженого очікування, а над ними уже знялися в небо три алегоричні журавлі, у дзьобі одного з них – тюльпан. Вираз мужності і впевненості на обличчях підсилює емоційний вплив, покладені руки на плечі побратимів – відчуття бойового братства. Скульптурна композиція та масивний стилобат під нею у вигляді каміння об’єднує групу в одне ціле, створюючи узагальнений образ воїна.
Композицію встановлено на підковоподібному залізобетонному, облицьованому червоною та чорною гранітною плиткою, цоколі. На цьому ж цоколі праворуч від скульптурної групи встановлено дошку з лабрадориту з написом «Скульптори Ю. Ведмедь, П. Ведмедь за участі п.п. Сібіль О.В. та п.п. Козуля О.В.», похилу основу з портретами 12 загиблих земляків, виконаними на граніті, та чорну гранітну брилу з написом «Воинам Конотопщины, погибшим при исполнении интернационального долга в республике Афганистан». Цоколь облицьований плитами з червоного та чорного граніту.
Ліворуч входу у сквер з боку просп. Червоної Калини збудовано капличку на честь Олександра Невського, покровителя військових.