Хатній оберіг

Здавалося б, стільки всього відомо про традиційну українську хату, стільки наукових та етнографічних праць написано, але все ж лишається багато невідомих широкому загалу знань та фактів про житло українців. Хата – не просто дім, в якому проживала сім’я, це окремий всесвіт, де народжувалися, росли, закохувалися, одружувалися, господарювали та помирали. Кожен її куточок, кожен її предмет мав своє індивідуальне значення, притаманне тільки йому.

У Конотопському міському краєзнавчому музеї ім.О.М.Лазаревського є унікальний експонат, без якого не обходилося жодне будівництво хати – це сволок з села Алтинівка, 1763 року. На жаль, жодних записів про те, як даний експонат потрапив до музею не збереглось, оскільки експонат було знайдено під час відновлення музею в жовтні 1943 року.

Сволок займав важливе місце в сільській хаті, тому йому надавали обрядового значення. Закладання сволока відбувалось у кілька етапів. До першого етапу входив вибір дерева, з якого мав витесуватись сволок. У жодному разі не дозволялось використовувати в будівництві дерево, в яке вдарила блискавка. Тому деревину підбирали ретельно. Після цього господар витесував сволок і освячував його. Під час його закладання родина мала почитати молитву. Під його «голову» (зі східного боку) закладали різні предмети, освячені в церкві, найчастіше – ладан (як оберіг від ударів блискавки), на іншому (глухому) кінці сволока – шматочок хліба, сіль, гроші («для багатства») і шерсть («для сухості і тепла»).

Під час зведення сволока не можна було стукати, щоб дим не йшов назад у будинок. Вважалось поганою прикметою, якщо він давав тріщину, або без причин падав. Тоді це було знаком, що у цій хаті неспокійно. У таких випадках робили інший сволок або ще раз освячували. Часто його переносили з старої хати у нову.

На сволоці вирізьблювалися хрест і кілька рядків молитви, імена членів родини. За сволок клали пучки часнику, полину, щоб відлякувати злих духів. Він підтримував дах хати і слугував своєрідним орієнтиром у сфері прикмет, адже по тому, який вдається сволок, люди судили і про майбутнє життя в новій хаті.

З духовної точки зору, сволок був символом міцності оселі та багатства родини. Українці вірили, що саме у хаті втілюється весь життєвий простір і світогляд людини.