Ікона «Народження Іоана Предтечі» з експозиції Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського

Напевно, багато хто погодиться з тим, що сакральне мистецтво – серце української культури. Кожен твір відображає органічну колористичну єдність. Поняття краси, обов’язково переплітається з такими поняттями, як гармонія, послідовність, естетичність. Серед великої мистецької спадщини почесне місце належить іконопису. Саме ікона – як сакрально-малярський твір, завжди зберігає принципи послідовності композиції і гармонійного співвідношення кольору, доносить велич і вічність істин про любов і прощення, нагадує кожному з нас про вічні цінності.

У експозиції «Українська хата» Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського експонується твір сакрального живопису – ікона «Народження Іоана Предтечі» (дерево, олія, розміри: 44 х 35 см.). Робота виконана автором на дошці, датується початком ХХ століття, із старих надходжень. На жаль відомостей про автора не збереглося.

Іоан Предтеча Хреститель – найбільш шанований християнський святий після Богородиці.

Іоанна називають Предтечею і Хрестителем. Предтечею – тому що він прийшов перед Христом і проповідував народу Його пришестя. Хрестителем – тому що він хрестив Спасителя в Йордані.

Перш ніж почати свою проповідь, Іоан багато років жив у пустелі – готувався до свого служіння постом і молитвою. Носив грубий одяг, харчувався одними медом і акридами (сараною). Коли йому виповнилося 30 років, Господь звелів йому вийти з пустелі та проповідувати пришестя Христа.

Іоан прийшов на річку Йордан, у якій іудеї традиційно здійснювали релігійні обмивання. Тут він став говорити народу про покаяння і хрещення на відпущення гріхів і хрестив людей в водах. Це не було Таїнством Хрещення, яким ми його знаємо зараз, але було його прообразом.

Іоан, викриваючи пороки людей не жалів ні вельмож, ні правителів. Як безстрашний проповідник істини, Іоан не побоявся гучно викривати і нечестивого царя Ірода, за гріховний зв’язок з Іродіадою, дружиною брата, яка до того ж доводилася Іродові племінницею. Аби хоч якось змусити Іоана замовкнути, Ірод ув’язнює його у темницю. Та ще більше ніж Ірод, ненавиділа Хрестителя – Іродіада, жорстока і владолюбна жінка, за те що він викривав її беззаконня. Вона й шукала випадку щоб погубити Пророка. І згодом їй це вдалося. На бенкеті, на честь дня народження Ірода, дочка Іродіади – Соломія, танцювала для Ірода, і в нагороду за танець мати намовила її попросити у царя смерті Пророка. Іоану Предтечі відтяли голову, і Соломія принесла її на блюді Іродіаді.

Так мученицьки загинув Пророк, але назавжди залишився свідком правди Божої і прикладом ревності, мужності, героїзму та боротьби за Божу істину, прикладом найвищої святості і чистоти.

Церква з великою любов’ю ставиться до святого Іоана Предтечі, в його честь будуються храми, в богослужіннях і молитвах прославляється його ім’я.