Ікона «Покрова св. Богородиці». Копія ХІХ ст. з нікопольської ікони «Покрова св. Богородиці» ХVІІІ ст.

У експозиції Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського зберігається унікальна ікона «Покрова св. Богородиці».

Це копія ХІХ ст. з нікопольської ікони «Покрова св. Богородиці» ХVІІІ ст. До наших днів збереглися лише декілька копій даної ікони, зокрема в Дніпровському національному історичному музеї ім.Д.І.Яворницького та в Одеському історико-краєзнавчому музеї. Знайдено її було у фондах під час відновлення музею у жовтні 1943 року.

На світло-блакитному тлі верхнього ярусу – зображення Пресвятої Богородиці із  святим омофором та двома духовними покровителями Війська Запорозького – св.Миколаєм (праворуч) та Архістратигом Михаїлом (ліворуч).

На темному тлі по центру нижнього ярусу – зображення військових клейнодів, з боків – кошового отамана Петра Калнишевського, а також писаря Війська Запорозького Івана Глоби з козацькою старшиною. І хоча немає ніяких відомостей  про автора цієї неперевершеної пам’ятки мистецтва, та образи Петра Калнишевського, Івана Глоби й інших козаків, що закарбувалися на ній, нагадують про найбільшу цінність – приклад вірного служіння рідній землі.

Ікони козацької доби  є унікальними, бо саме перед ними розкривали душу у молитві запорозькі козаки, які творили українську історію, козацька старшина, гетьмани, які просили Богородицю захистити рідну землю й козацьке військо від бід та ворогів. Козаки щиро вірили, що Пресвята Богородиця і сам Господь з усім Небесним Воїнством заступає їх у бою і додає їм сил перемогти ворога.